راز و رمز ذکر یا فتاح

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پرستار سالمند در منزل
  4. chevron_right
  5. سبک زندگی
  6. chevron_right
  7. اطلاعات عمومی
  8. chevron_right
  9. راز و رمز ذکر یا فتاح

یا فتاح

در بعضی از روایات روی ذکر یا فتاح برای حل مشکلات تکیه شده است, چرا که این اسم بزرگ الهی که به صورت صیغه مبالغه از فتح آمده بیانگر قدرت پروردگار بر گشودن هر مشکل و از میان بردن هر اندوه و غم, و فراهم ساختن اسباب هر فتح و پیروزی است, در واقع هیچ کس جز او فتاح نیست, و مفتاح و کلید همه درهای بسته در دست قدرت اوست.

واژه “فتح” به طورى كه “راغب” در “مفردات” مى‏ گوید: در اصل به معنى از بین بردن پیچیدگى و اشكال است و آن بر دو گونه است: گاهى با چشم دیده مى‏ شود، مانند گشودن قفل و گاه با اندیشه درك مى ‏شود مانند گشودن پیچیدگى اندوه ها و غصه ‏ها و یا گشودن رازهاى علوم و همچنین داورى كردن میان دو كس و گشودن مشكل نزاع و مخاصمه آنها

“اوست داور و جدا كننده آگاه” (وَ هُوَ الْفَتَّاحُ الْعَلِیمُ).

این دو نام كه از اسماء الحسنى الهى است، یكى اشاره به قدرت او بر مساله جداسازى صفوف مى‏كند و دیگرى به علم بى پایان او، چرا كه جدا ساختن صفوف حق و باطل از یكدیگر بدون این دو ممكن نیست.

پیام های ذکر یا فتاح

۱ـ اصرار انبیا بر هدایت مردم، از روى دلسوزى است نه به خاطر آن كه جبران گناه مردم بر عهده‏ ى انبیا باشد و یا بالعكس. «قُلْ لا تُسْئَلُونَ عَمَّا أَجْرَمْنا» در بعضى از روایات روى ذكر “یا فتاح” براى حل مشكلات تكیه شده است، چرا كه این اسم بزرگ الهى كه به صورت صیغه مبالغه از “فتح” آمده بیانگر قدرت پروردگار بر گشودن هر مشكل و از میان بردن هر اندوه و غم و فراهم ساختن اسباب هر فتح و پیروزى است، در واقع هیچ كس جز او “فتاح” نیست، و “مفتاح” و كلید همه درهاى بسته در دست قدرت اوست.

مطالب مرتبط :   چرا گلوتن برای بعضی از افراد مضر است؟

۲ـ تواضع و ادب وسیله ‏ى موفقیّت است. (كار خود را «جرم» و كار دیگران را «عمل» معرّفى مى‏كند.) «أَجْرَمْنا … تَعْمَلُونَ»

۳ـ اگر ارشاد شما در دنیا مؤثّر واقع نشد، نگران نباشید زیرا در قیامت به حساب همه رسیدگى خواهد شد. «قُلْ یَجْمَعُ بَیْنَنا رَبُّنا»

۴ـ روز قیامت، هم یوم الجمع است، (روز گرد آمدن همه‏ى مردم) «یَجْمَعُ بَیْنَنا» و هم یوم الفصل. (روز جدایى مجرمان از نیكان) «ثُمَّ یَفْتَحُ»

۵ـ داورى در قیامت بر اساس حقّ است. «یَفْتَحُ بَیْنَنا بِالْحَقِّ»

۶ـ توجّه به معاد، انسان را در موضع‏گیرى‏ها و عملكردها حفظ مى‏كند. «یَفْتَحُ بَیْنَنا بِالْحَقِّ» (پرونده‏ى همه‏ى حیله‏ها و نفاق‏ها و زد و بندها و پیچیدگى‏هاى سیاسى و اجتماعى و …، روزى باز مى‏شود و مورد بازخواست قرار مى‏گیرد.)

۷ـ كسى جز خداوند، نه توان باز كردن پیچیدگى‏ها را دارد و نه از همه آنها آگاه‏ است. «هُوَ الْفَتَّاحُ الْعَلِیمُ»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
همین الان تماس بگیرید!