کارشناس زخم بستر

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. کارشناس زخم بستر

برای اعزام کارشناس زخم در منزل با خیال راحت با پرستار سلام تماس بگیرید.

زخم بستر چیست؟

با انواع روش های درمان زخم بستر چه مقدار آشنا هستید؟

آیا زخم بستر درمان می شود؟

سوالاتی است که گاها برایمان پیش می آید و به دنبال جواب آنها خواهیم بود در اینجا سعی داریم به چگونگی کمک به درمان زخم بستر بپدازیم با ما همراه باشید.

 چرا گروه پرستار سلام بهترین انتخاب برای شما و بیمارتان است؟

به سه دلیل مهم:

    -تخصص و تجربه:

کادر حرفه ‏ای گروه بالینی سها طب برگزیده‏ای از پرستاران با تجربه ‏ای هستند که دوره ‏های مختلف آموزشی زخم و استومی را گذرانده ‏اند و طی چندین سال تجربه متمرکز روی درمان زخم‏ های مزمن و مراقبت از استومی، صدها بیمار را درمان کرده ‏اند.

   – خدمات متفاوت:

مراقبت از زخم تنها انجام پانسمان نیست. ارزیابی زخم و ارزیابی شرایط خود بیمار اولین مرحله است که در آن باید کلیه عوامل موثر در نظر گرفته ‏شوند. اقدامات بعدی از آن نتیجه ‏گیری می‏گردد. تمام جزئیات این فرآیند باید مستند و مکتوب شوند و در هر مرحله از درمان کنترل و بازنگری شوند.

استومیت‏ ها نیز در طول ماههای اول پس از عمل جراحی با طیف وسیعی از مسائل جسمی و بالینی، روحی-روانی، خانوادگی، و اجتماعی مواجه میشوند که حضور یک کارشناس آگاه و با تجربه می‏تواند کمک سها طب و تعیین کنندهای به استومیت و اطرافیان وی بنماید.

گروه بالینی سها طب برای هر بیمار و در هر ویزیت، کلیه این اقدامات را بر اساس روش‏های استاندارد انجام می‏دهد و نسبت به مراقبت از زخم و استومی بیمار شما، رویکردی حرفه ‏ای و متفاوت از روال معمول و متداول دارد.

  – اعتبار و سابقه:

در طی ده سال گذشته از جانب شما و هزاران پزشک و پرستار دیگر، اعتمادی قوی نسبت به نام سها طب حاصل شده است. این اعتماد و اطمینان به آسانی به دست نیامده است و خود بزرگترین اعتبار برای گروه سها  طب است تا از این پس دستیار بالینی شما در درمان زخم و مراقبت از استومی بیماران‏تان باشد.

درمان زخم و مراقبت از استومی نیاز به تخصص و تجربه دارد و بدون شک گروه سها طب که سالها ارائه دهنده خدمات علمی و آموزشی این موضوعات بوده‏ اند، خود بهترین گزینه برای ارائه خدمات بالینی آنها هستند.

زخم بستر

آسیب دیدن بافت های بدن همچون درم، ایپدریم، ماهیچه و پوست در اثر قرار گرفتن در فشار دراز مدت برای یک یا چند نقطه از بدن زخم بستر گفته می شود. به زبان ساده تر می توان گقت: خوابیدن به مدت طولانی در وضعیت ثابت، سائیدگی در صندلی یا بستر، استفاده از لگن بیمار نامناسب و یا کشیدگی با ملحفه می تواند به بخشی از پوست و بافت های بدن آسیب برساند.

زخم بستر چهار مرحله دارد که در مرحله اول و دوم زخم بستر با مراقبت های منظم در طی هفته ها یا ماه ها درمان پیدا می کند. اما در مرحله سوم و چهارم زخم بستر درمان در شرایط سخت و دشوارتری قرار می گیرد.

قاعدتا زخم های بستر (زخم های فشاری) بخاطر گستردگی ابعاد باید زیر نظر کارشناس زخم درمان شود.

کارشناس زخم بستر

فشار نواحی مبتلا را کم کنید

در اولین اقدام درمان زخم بستر سعی کنید تواحی که فشار بروی آن و ایجاد زخم کرده است را کم و یا بردارید.

تشک و بالش مخصوص

از لوازم کمک بگیرید مانند تشک، تخت و بالش های مخصوص این لوازم برای نشستن یا خوابیدن در وضعیت مناسب به شما کمک خواهند کرد که فشار وارد شده بروی زخم را بردارید.

جابجا شدن

در صورت بروز زخم بستر باید به طور منظم در حالت های مختلف جابجا شوید و اگر از ویلچر استفاده می کنید وزن خود را در هر ۱۵ دقیقه یک بار به طرف دیگر صندلی بیندازید و یا از اطرافیان و پرستاران بخواهید که در جابجا شدن شما در هر یک یاعت کمک کنند و اگر بروی تخت بستری هستید طی مدت ز ۲ ساعت یک بار جابجا شوید.

پانسمان زخم‌ و پاکسازی آن

پانسمان کردن زخم به شما این اطمینان را خواهد داد که زخم ها به طور قابل قبولی مرطوب باشند و در برابر عفونت زخم ها محافظت می کنند و باقی نواحی پوست را خشک نگه می دارند.

پاک سازی یکی از مهم ترین کار ها در ترمیم زخم ها است، با انجام این کار از عفونی شدن زخم ها جلوگیری می کنید. هنگامی که پوست تحت تاثیر زخم شکافته نشده اند ( مرحله اول زخم ) آن را به آرامی با آب و صابون ملایم شستشو دهید و خشک کنید، زخم های باز را با محلول سالین یا سزک نمکی در هر بار تعویض پانسمان شستشو دهید.

برداشتن بافت آسیب‌دیده

برای درمان سریع تر زخم ها باید هرگونه بافت مرده، آسیب دیده و عفونی را جدا سازی و برداشت کرد که براساس نوع زخم و سرسختی آن روش های متعددی را دارد.

برداشت بافت های آسیب دیده گاها با عمل جراحی امکان پذیر است و در برخی موارد نیز بصورت مکانیکی و توسط دستگاه آب با فشار بالا و یا با پانسمان های مخصوص امکان پذیر است.

گاها زخم های کوچک تر و غیر عفونی برداشت و جداسازی بافت آسیب دیده را بصورت طبیعی انجام می دهند که به بدن در راستای استفاده از آنزیم ها برای جداسازی بافت مرده جدا می کند. این روش همان طور که گفتیم برای زخم های کوچک و غیر عفونی است و با اسفاده از پانسمان های مخصوص که زخم را تمیز و مرطوب نگه می دارند.

مکمل درمان

کنترل درد: رخم های بستر بسیار دردناک هستند داروهای ضد درد و التهاب، مانند ایبوپروفن و ناپروکسن می‌توانند درد را کاهش دهند.

آنتی‌بیوتیک: برای زخم‌ بستر عفونی که با کمک روش‌های دیگر رو به بهبود نمی‌روند، می‌توان از داروهای آنتی‌بیوتیک موضعی یا خوراکی استفاده کرد.

کنترل اسپاسم و گرفتگی عضلات: گرفتگی عضلات به دلیل ایجاد سایش و بریدگی میتوانند زخم بستر ایجاد کرده یا آنها را وخیم‌تر کنند.

درمان با فشار منفی: در این روش درمانی از یک دستگاه مکنده برای پاکسازی زخم استفاده می‌شود. این روش در درمان برخی از زخم‌های فشاری موثر است و به درمان آنها کمک می‌کند.

پانسمان زخم بستر

در افرادی که به صورت طولانی و دراز مدت در بستر می مانند همیشه ترس این وجود دارد که بدن این افراد دچار زخم گردد . و این به خاطر این است پوست دچار ساییدگی می گردد.

وقتی فرد مدت زیادی را یک جا بنشیند فشاری که بر آن قسمت از پوست وارد میشود باعث می شود که خون رسانی به آن قسمت کمتر گردد در نتیجه پرفیوژن بافتی خوب صورت نمی پذیرد و پوست در آن قسمت دچار آسیب می گردد.

اعزام کارشناس برای پانسمان زخم بستر

زمانی که فرد به صورت کامل و یکنواخت در بستر می ماند پوست دچار ساییدگی کامل میشود.

زمانی که قسمتی از پوست دچار ساییدگی گردید باکتری ها و میکروارگانیسم ها از آن قسمت وارد بدن فرد می‌شود. آن قسمت را به صورت کامل عفونی و درگیر می نمایند. بر خلاف تصور عموم که زخم بستر را زخمی سطحی می انگارند زخم بستر بدترین نوع زخم درمیان آسیب دیدگی های پوست می باشد. زیرا هنگامی که شما پوست را نگاه می کنید فقط یک ساییدگی یا خراشیدگی و یا عفونت سطحی را نظاره گر هستید.

اما زمانی که قسمتی از پوست دبرید گردید متوجه می‌شوید که عفونت به لایه‌های زیرین پوست رسوخ کرده است و از آن به اصطلاح کوه یخ  نام می برند. زمانی که شما سطح آب را نگاه می کنید قسمت کوچکی از یخ را روی آب میبینید. اما قسمت عظیم‌تر یخ زیر آب قرار گرفته است. زخم بستر نیست به همین صورت می باشد. زمانی که شما پوست را نگاه می کنید فقط مقدار کمی عفونت در سطح پوست دیده می شود . اما هنگامی که آن قسمت توسط متخصص جراح عمومی یا کارشناس زخم بستر جراحی یا دبرید می گردد متوجه خواهید شد که عفونت زیادی در زیر پوست جمع شده است .

پانسمان زخم بستر کار هر کارشناس پرستاری نمی باشد و باید حتما آن پرستار دوره ها و گواهینامه های مربوط به زخم بستر را دریافت نموده باشد تا بتواند زخم بستر را به درستی درمان و پانسمان نماید.

زخم بستر یک زخم منحصر به فرد می باشد و نحوه ی نادرست درمان باعث کاهش در روند بهبودی می شود. لذا همکاران ما با بهره گیری از دانش روز در پی درمان موثر زخم بستر می باشند فقط کافی است که با ما تماس بگیرید.

مرکز پرستار سلام با بهره گیری از کارشناسان مجرب پرستاری و دوره دیده آماده ارائه خدمات به بیماران عزیز می باشد. فقط کافی است که با شماره های ما تماس بگیرید تا این کارشناسان را در کمترین زمان ممکن برای شما اعزام نماییم. زمان رسیدن کارشناسان بر بالین بیمار تا دو ساعت طول میکشد.

ویژگی‌های یک پانسمان ایده آل

۱- بهترین شرایط را برای التیام زخم فراهم سازد.

شرایط مناسب التیام زخم: زخمی که در مجاورت هوا قرار میگیرد، دهیدراته و خشک می گردد و بر روی آن پوسته و دلمه تشکیل می شود، در نهایت بافت جوشگاه ایجاد میشود و جای زخم باقی می ماند و بهبود آن به تاخیر می افتد. پوسته روی زخم علاوه بر اینکه یک سد مکانیکی در برابر مهاجرت سلول های اپیتلیال بوده و آنها را به عمق زخم هدایت می کند، محل مناسبی برای رشد میکروارگانیسم ها نیز می باشد. برداشتن بافت های مرده و نکروتیک، اولین قدم برای شروع التیام است.

۲- زیر پانسمان، محیط مرطوب حفظ شود. 

محیط مرطوب بهترین محیط برای ترمیم زخم است.

۳- اجازه تبادل گازهایی مانند اکسیژن، دی اکسید کربن و بخار آب را بدهد.

نقش اکسیژن در فرایند ترمیم زخم مورد بحث پژوهشگران است. سلول های اپتلیال برای تقسیم و حرکت نیاز به اکسیژن دارند. اکسیژن به التیام زخم کمک می کند. افزایش اکسیژن موضعی، در ترمیم انواع زخم ها تاثیر مثبت داشته و کاهش آن سبب تاخیر در روند التیام می گردد.

۴- حرارت مناسب را حفظ نماید.

پانسمان ها با جلوگیری از تبخیر ترشحات، زخم را از سرد شدن محافظت می کنند. درجه حرارت ۳۷ درجه سانتی گراد بهترین حرارت برای تقسیم سلولی است .

۵- نسبت به میگروارگانیسم ها نفوذ ناپذیر باشد.

زخم هایی که عفونت شدید دارند التیام نیافته و مرحله التهابی در آنها طولانی میشود. پانسمان باید هم از سمت بستر زخم و هم از خارج نسبت به میکرو ارگانیسم ها نفوذناپذیر باشد.

۶- در زخم، ذرات ریز و باقیمانده به جای نگذارد. 

بعضی از پانسمانها مانند گاز و پنبه در زخم ذرات و الیاف ریزی به جای می گذارند که این ذرات به عنوان جسم خارجی محسوب شده و ممکن است باعث بروز عفونت و یا واکنش بافتی گردند.

۷- به زخم نچسبند. 

پانسمان هایی که به زخم می چسبند، اغلب در هنگان برداشتن درد زیادی ایجاد کرده و ممکن است قسمتی از بافت جدید را از زخم جدا کنند.

۸- ظرفیت جذب بالایی داشته باشد.

پانسمان باید ترشحات اضافی و مضر، میگروارگانیسم ها و سلول های مرده را به خوبی جذب نماید. در مراحل ابتدایی ترمیم زخم و در فاز التهابی، ترشحات زخم زیاد است و پانسمان باید بدون نشت و اشباع سریع، ترشحات را کنترل کند.

۹- زخم را از آسیب مکانیکی محافظت کند.

یک پانسمان ایده آل باید زخم را از تروما، باکتری، اشعه فوق بنفش و سایر عوامل آزارنده حفظ نماید.

۱۰- نیاز به تعویض مکرر نداشته باشد.

با تعویض کمتر، امکان بروز عفونت ثانویه کمتر شده، در زمان صرفه جویی شده و تغییرات دمای زخم کمتر می شود. اگر چه مدت زمان باقی ماندن پانسمان بر روی زخم بستگی به میزان ترشحات دارد ولی اگر این زمان طولانی شود بعضی از پانسمان های نچسب هم ممکن است به زخم بچسبند.

توصیه هایی جهت پیشگیری از ایجاد زخم بستر در افراد معلول:

اعزام کارشناس زخم بستر
برای اعزام کارشناس زخم در منزل با خیال راحت با پرستار سلام تماس بگیرید.
 • پوست نواحی آسیب پذیر خود را دو بار در روز چک کنید. (یک بار صبح و یک بار شب)
 • به دقت آسیب پوستی یا قرمزی پوست را به خصوص در نواحی استخوانی بررسی کنید. (بعضی از قسمت های بدن که احتمال بیشتری در به وجود آمدن زخم فشاری دارد عبارتند از: روی استخوان خاجی،‌ استخوان دنبالچه، پاشنه پا، نواحی نشیمنگاه و نواحی استخوانی پا)
 • هنگام نشستن یا دراز کشیدن از تجهیزات و لوازم مناسب که مورد تائید پزشک معالج هم باشد استفاده نمائید.
 • بالشتک مورد استفاده باید با ویلچر و بدن شما هماهنگ و تنظیم شده باشد.
 • برای کمک به محافظت نواحی ای از بدن که فشار خیلی زیادی را تحمل می کند، از بالش ها یا چرم گوسفند استفاده کنید.
 • اغلب تحرک داشته باشید؛ نشستن یا دراز کشیدن به مدت طولانی باعث قطع جریان خون می شود. پوست یا بافت زیرین پوست می میرد و منجر به ایجاد زخم بستر می شود .
 • وقتی روی ویلچر می نشینید هر ۲۰-۱۵ دقیقه جا به جا شوید.
 • وقتی در رختخواب هستید توصیه میشود که حداقل هر ۲ ساعت تغییر وضعیت بدهید.
 • پوست را خشک و تمیز نگه دارید. پوست مرطوب، نرم و ملتهب می شود و مقاومت پوست را در برابر آسیب پائین می آورد. رطوبت پوست را ضعیف می کند و باعث آسیب پذیرتر شدن پوست می شود .
 • بعد از هر بار تخلیه مثانه، پوست را فوراً شسته و خشک نمایید.
 • رژیم غذایی متعادل و مناسب داشته باشید. غذای حاوی پروتئین بالا، ویتامین ها و مواد معدنی به سالم ماندن پوست کمک می کند و باعث بهبود سریعتر زخم می شود.
 • برای سالم ماندن پوست، مقدار مایعات توصیه شده را میل نمایید.
 • حداقل ۸ تا ۱۰ لیوان در روز آب میل کنید.
 • از نوشیدنی های کافئین دار از قبیل چای و قهوه کمتر استفاده کنید.
 • دقت کنید که در هنگام حرکت یا فعالیت، پوستتان دچار خراشیدگی، اصطکاک یا بریدگی نشود.
 • لباس ها و کفش های خیلی تنگ و خیلی گشاد نپوشید.
 • از پوشیدن لباس هایی با درزهای ضخیم، دارای دکمه و زیپی که به بدن فشار می آورند، خودداری کنید.
 • موقع جا به جا شدن یا تمرین فعالیتهای ورزشی توجه خاص داشته باشید.
 • سیگار نکشید؛ زیرا سیگار اکسیژن پوست را کاهش می دهد و باعث تاخیر در بهبود زخم می شود.
 • الکل یا دارو مصرف نکنید؛ زیرا این مواد به پوست آسیب می رسانند و باعث مشکلات دیگر در سلامتی پوست می شوند .

2 دیدگاه.

 • آزاده
  24/07/1400 11:33

  سلام
  ممنونم همیشه سر وقت می یان کارشناس زخمتون برای پانسمان و نسبت به شرکتی قبلی که کلی به ما استرس می دادن

فهرست
همین الان تماس بگیرید!