ضدعفونی کننده‌ی دست را در کیفتان قرار می‌دهید و در یک سرویس بهداشتی عمومی به هیچ چیز دست نمی‌زنید و به دنباله‌روی از قاعده‌ی ۵ ثانیه‌ای فکر هم نمی‌کنید. اما وقتی که نوبت عادت آرایشی شما می‌شود، فرصت خوبی است که نادانسته در معرض عفونت‌های باکتریایی، قارچ و غیره قرار گیرید. دریابید که کدام یک از معدود رازهای آرایشی فقط بد هستند یا صرفا خطرناک و چگونه باید آن را از خود دور کنید.

  1. اجازه می‌دهید که مو در شانه‌ جمع شود

حکم: مشمئز کننده اما بی ضرر

از دست دادن ۱۵۰ تار مو در روز طبیعی است و بسیاری از تارهای مو گیر افتاده در شانه باقیمانده‌ی محصولات زیبایی، چربی طبیعی موی سر و پوست مرده است. هرچند برای درمان یک شانه‌ی کرکی نیاز نیست اما در حالت موی شما تاثیر می‌گذارد. دکتر فرانسیسکا فوسکو، استادیار بالینی پوست در بیمارستان مونت سینای در نیویورک می‌گوید: این تجمع مو در شانه می‌تواند موهای تازه شسته شده شما را چرب کند.

راه‌حل: فوسکو می‌گوید از یک شانه‌ی دیگر یا انگشت‌هایتان برای برای بیرون آوردن موهای گیر افتاده در برس روزانه خود استفاده کنید و شانه را حداقل یکبار در ماه در مخلوطی از آب و شامپو بشویید ( هرچند که طبیعی یا پلاستیکی باشد).

  1. پدهای پنبه‌ای و اسفنج‌ها را جلوی آیینه دستشویی نگه می‌دارید

حکم: مشمئز کننده اما بی‌خطر

کری پترسون، متخصص پزشکی داخلی در نیویورک می گوید: زمانی که سیفون توالت را بکشید، ذرات کوچک باکتری در هوا پخش می‌شود و روی سطوح در معرض حمام می‌نشیند، قطعا نمی‌خواهید اسفنج های پنبه‌ای یا هر چیز دیگری که مستقیما روی صورتتان قرار می‌دهید به این روش آلوده شود. هر چند بعید به ‌نظر می‌رسد که به این طریق دچار عفونت شوید اما کاملا غیر بهداشتی است.

راه‌حل: در توالت را هنگامی که سیفون توالت را می‌کشید ببندید تا در محیط پخش نشود و اسفنج‌های پنبه‌ای را در کمد یا کشو و یا ظروف دربسته نگه داری کنید.

  1. لیف صورت را در حمام نگه می‌دارید

حکم: مشمئز کننده اما بی‌ضرر

رانلا هیرچ متخصص پوست در بوستون می‌گوید: بخار و رطوبت حمام، خشک شدن لیف صورتتان را در بین هر بار استفاده از آن دشوار می‌کند و رطوبت زمینه پرورش باکتری و قارچ را فراهم می‌کند. اگر چه بعید به نظر می‌رسد عفونی شود اما شستن صورت با چنین لیفی تقریبا برای پاکیزگی مضر است.

راه‌حل: بعد از هر بار استفاده، لیف را با صابون ضد باکتری و آب گرم بشویید. سپس اجازه دهید که خشک شود و آن را در مکانی با تهویه مناسب نگه دارید مانند کشوی میز عسلی (کابینت حمام شما در هر زمانی که دوش می‌گیرید رطوبت زیادی می‌گیرد). برای محافظت بیشتر از لیف در مقابل باکتری‌ها، لیف صورت ضد میکروبی با رشته‌های بافته شده نقره را در نظر بگیرید. هرچند که همچنان باید آن را تمیز کنید اما رشد باکتری در آن کمتر است.

  1. کرم صورت را با انگشت بر می‌دارید

حکم: خطر عفونت

اگر دستتان را در کرم فرو ببرید، کرمتان را میکروبی، چرب و آلوده می‌کنید و بالطبع صورتتان نیزآلوده می‌شود. به‌گفته‌ی هرش، حتی اگر دست‌ها و صورتتان را درست قبل از پخش کردن کرم تمیز کنید، دوباره فرو بردن دست در کرم تهدیدی برای سلامت پوست است. اگر کرم را روی لکه‌های آکنه و یا تبخال بمالید و بعد دوبار انگشتان را به درون ظرف ببرید، کرم با باکتری آلوده خواهد شد. به‌گفته‌ی او هرچند که بعید است که آکنه‌ی باکتری موجب تاول دیگری شود اما همچنان احتمال یک تاول تبخالی دیگر وجود دارد.

را‌ه‌حل: همواره قبل از اینکه هر نوع محصولی را روی پوستتان به‌کار ببرید دست‌هایتان را بشویید و از یک کاردک پلاستیکی یا اسفنج پنبه‌ای استفاده کنید برای اینکه مقدار کمی از کرم را به روی کف دستتان بیرون بیاورید.

  1. شانه‌های آرایشی خودتان را نمی‌شوئید

حکم: خطر عفونت

اگر به‌ندرت برس‌های آرایشی خود را تمیز می‌کنید، وقتی که آن ها روی پوستتان می‌کشید آرایش بیشتری می‌کنید. پترسون می‌گوید: برس‌ها آلودگی، چربی و میکروب را به همراه دارند و شما آن را روی پوستتان می‌مالید. حداقل، این عادت بد می‌تواند حفره‌های پوست را مسدود کند و موجب تاول شود و در بدترین حالت، خط چشم و برس سایه آلوده می‌تواند به عفونت‌های شدید مانند چشم صورتی منجر شود.

راه حل: فوسکو می‌گوید، حداقل یکبار در هفته، برس‌هایتان را با اسپری مخصوص برس که ضد باکتریایی است، تمیز کنید. محصولات لب و چشم را در اولویت قرار دهید، زیرا آن‌ها بیشتر می‌توانند ناقل میکروب‌ها باشند.

  1. در حمام از لیف گیاهی استفاده می‌کنید

حکم: خطرناک برای سلامتی

اگر آن لیف را در حمامی مرطوب آویزان ‌کنید، لایه‌بردار شما بستری مناسب تولید مثل کپک‌ها، قارچ‌ها و باکتری‌هایی و شامل انواع خطرناکی مانند باکتری‌های کروی می‌باشند. پترسون می‌گوید: این باکتری‌ها به طور طبیعی روی پوست وجود دارد اما وقتی وارد پوست شود به یک مشکل حاد بدل می‌شود. اگر شما زخمی باز داشته باشید یا اینکه پوستتان را با لیف خراشیده باشید، باکتری می‌تواند وارد پوست شود و موجب عفونت گردد. حتی اگر اجازه دهید در فواصل استفاده کردن‌ها خشک شود، محققان نشان دادند که این نوع لیف می‌تواند نوعی از باکتری که موجب جوش پوستی به نام فولیکولیت شود را پناه دهد، که موجب برآمدگی‌های قرمز خارش دار در اطراف فولیکول‌های مو می‌شود.

راه‌حل: لیف گیاهی را کنار بگذارید. پترسون می‌گوید، در عوض سلول‌های مرده‌ی بدن را با دست و با استفاده از لایه‌بردار شستشوی بدن پاک کنید. صابون تازه و شستشو دهنده‌ی بدن لهستانی میوه‌ای لایه بردار براق را امتحان کنید.

  1. از تیغ یکدیگر استفاده می‌کنید

حکم: خطرناک برای سلامتی

قرض گرفتن تیغ همسرتان ابدا اشکال ندارد، درست است؟ اشتباه می‌کنید. پترسون می‌گوید: اشیای تیز که می‌تواند پوست را ببرد بزرگترین خطر برای سلامتی‌اند. تیغ‌ها می‌توانند انتقال دهنده‌ی ویروس‌هایی مانند هپاتیت B و C و تبخال باشد. عفونت‌های باکتریایی مانند فولیکولیت و عفونت‌های باکتریایی مانند MRSA، از جمله بیماری‌هایی هستند که سخت درمان می‌شوند و تهدید کننده‌ی زندگی هستند. حتی اگر تیغ شخصی شما دچار مشکل شود و یا آنکه به طور طولانی مدت آن را داشته باشد، چون‌‌که باکتری‌ها و قارچ‌ها می‌توانند روی آن رشد کنند.، می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد پترسون می‌گوید: اگر شما پوستتان را ببرید، که با یک تیغ کهنه‌ی کند احتمال بریدن بیشتر است، می‌توانید دچار عفونت شوید.

راه‌حل: تیغ شخصی خود را داشته باشید و از آن به‌درستی مراقبت کنید. تیغ شخصی خود را بعد از هر بار استفاده با آب بشویید و اجازه دهید در محیط خارج از حمام به‌ طور طبیعی خشک شود. فوسکو می‌گوید: آن را به‌صورت عمودی در لیوانی نگه‌داری کنید یا در فنجانی مکنده نگه‌داری کنید تا آب به پایین بریزد. هنگامی که تیغ خشک می‌شود، لبه‌های تیغ را برای محافظت از آلودگی‌های توالت بپوشانید. اگر روزانه اصلاح می‌کنید، حداقل هر دو هفته یک بار تیغ را عوض کنید، در نتیجه تیز خواهد ماند و احتمال کمتری دارد که برنده باشد.

  1. در مغازه‌های آرایشی و بهداشتی قبل از خرید، محصولات را امتحان می‌کنید

حکم: خطرناک برای سلامتی

استفاده از ابزار یکبار مصرف برای دور کردن میکروب‌های مرموز از لب‌ها و پلک‌ها کافی نیست. به‌گفته‌ی فوسکو، شما نمی‌توانید مطمئن باشید که همه از مقررات پیروی می‌کنید و محصول را مستقیما دست نمی‌زنند یا دستشان را در آن فرو نمی‌برند. حتی اگر رژ لب تستر را با یک اسفنج پنبه‌ای استفاده کنید، می‌تواند ناقل ویروس‌هایی از قبیل سرماخوردگی معمولی تا تبخال باشد. بدون هیچ اغراقی: تحقیقات انجام شده در دانشگاه روآن در نیوجرسی آشکار کرد که تستر‌های آرایشی معمولا دربرگیرنده‌ی میکروب‌های باکتریایی، باکتری‌های ریوی و حتی باکتری‌های روده‌ای می‌باشند.

راه‌حل: فوسکو می گوید: تستر‌ها را فراموش کنید و نمونه‌های رایگان را بخواهید. بسیاری از شرکت‌های آرایشی محصولاتی با سایز کوچک برای نمونه تولید می‌کنند. اگر باید امتحان کنید، از فروشنده بخواهید که سطح محصول را در ابتدا با الکل پاک کند و لایه بالایی آن را بتراشد. آن را روی گردن و یا مچ دستتان به‌جای صورتتان امتحان کنید و بعد آن را سریع بشویید.

  1. موهای بینی خود را با موچین بر می‌دارید

حکم: خطرناک برای سلامتی

پترسون می‌گوید که، هر چند که راه‌حل آسانی به‌نظر می‌رسد اما از بین بردن موهای بینی با موچین ایده‌ای بد است. اگر موچین شما تمیز نباشد، میکروب‌ها را در تماس مستقیم با غشای مخاطی قرار می‌‌دهید که خیلی سریع برای جریان خون شما اشکالاتی به‌وجود می‌آورد. موضوع دیگر این است که موهای بینی میکروب‌ها را به دام می‌اندازند. با از بین بردن این موها، شما بیشتر خود را در مقابل بیماری‌های رایج مانند سرماخوردگی آسیب‌پذیر می‌کنید.

راه‌حل: آراسته باشید اما موها را با موچین بر ندارید. با دستگاه موزن پاکسازی کنید قبل از آن دستگاه را الکل بزنید و به اندازه‌کافی تمیز کنید تا اینکه دیگر موها خارج از بینی قابل مشاهده نباشد. به‌گفته‌ی پترسون، برای اینکه امن‌تر باشد، از دستگاه موتوری موزن بینی استفاده کنید درنتیجه احتمال کمتری دارد که دچار بریدگی و خراش شوید.