قابل يادگيري هوش هيجاني EQ

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پرستار بیمار در منزل
  4. chevron_right
  5. سلامت
  6. chevron_right
  7. قابل يادگيري هوش هيجاني EQ

شايد تصور كنيد كه صرفا داشتن IQ بالا مي‌تواند فرزندتان را بيمه كند و از او فردي موفق در زندگي بسازد،

تقويت هوش هيجاني به موازات هوش عقلاني

اما اين روزها روان‌شناسان از مفهومي ديگر در حوزه هوش و ذكاوت نوزادان صحبت مي‌كنند كه از آن با نام هوش هيجاني يا EQ ياد مي‌كنند كه در حقيقت توانايي هدايت هيجانات شخصي در موقعيت‌هاي اجتماعي است كه مي‌بايست كودك به مرور آن را بياموزد.

هوش هيجاني قابل يادگيري است و سطح آن در طول زندگي مي‌تواند افزايش يابد. يكي از راه‌هاي بالا بردن هوش هيجاني فراهم كردن محيطي شاد براي كودك است. هر چه كودك در خانواده‌اي آرام و بدون استرس زندگي را سپري كند از هوش هيجاني بالاتري برخوردار است.

همچنين يكي ديگر از راهكارهاي مفيد در اين زمينه، ايجاد شرايطي براي بالا بردن حس مسووليت‌پذيري در كودك است كه مي‌تواند در افزايش EQ موثر باشد. كودك بايد بياموزد كه در هر سني مي‌بايست مسووليت رفتارهاي خوب يا بد خود را به عهده بگيرد و به عنوان مثال اگر مرتكب فعلي غلط شد والدين نبايد مسووليت آن را از سر دلسوزي به عهده بگيرند.

افزايش هوش هيجاني از يك تعامل احساسي خوب بين والدين با كودك آغاز مي‌شود. درك احساسات فرزند و ايجاد الگوي مناسب براي بيان احساسات او مي‌تواند به كودك كمك كند كه از نظر هوش هيجاني در سطح بالاتري قرار بگيرد. براي مثال در سندرم ترس، كودك را ترسو خطاب نكنيد بلكه به او بگوييد كه احساس ترس مي‌كني.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   ورزش هم برای خیلی‌ها یک چالش بزرگ است!

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
همین الان تماس بگیرید!