کنجکاوی کودکانه

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

زمانی که کودک به سن دو سالگی می‌رسد کنجکاوی او به اوج رسیده و سعی می‌کند بیشتر مستقل باشد، مثل تلاش برای بستن بند کفش ها. در این زمان چگونه او را حمایت کنیم؟

چگونه به کودکمان یاد دهیم بند کفش‌ خود را ببندد

شاید کودک شما دیگر به سنی رسیده باشد که بخواهد همه چیز را کشف و جستجو ‌کند.

ممکن است بارها او را در حالی ببینید که تلاش می‌کند کارهایش را خودش انجام دهد. مثلاً دوست دارد در هنگام غذا خوردن خودش قاشق را در دست بگیرد، یا شیشه شیرش را خودش بگیرد، و یا حتی تلاش می‌کند زمانی که می‌خواهید بیرون بروید خودش بند کفش‌هایش را ببندد.

به عنوان والدین او، زمانی که می‌بینید کودک شما آماده‌ی یادگیری است باید توانایی‌ها و مهارت‌های او را پرورش داده و گسترش دهید. یکی از مهم‌ترین مهارت‌های زندگی که باید به کودک خود آموزش دهید روش صحیح بستن بند کفش‌ است. در ادامه راهکارهایی برای آموزش این مهارت به کودکان شرح داده می‌شود.

مهارت‌های حرکتی و هماهنگی چشم و دست را در او پرورش دهید

برای آماده کردن فیزیکی کودک به بهترین شکل ممکن جهت بستن بند کفش‌هایش، باید به او کمک کنید تا عضلات انگشتان خود را قوی کند. شما می‌توانید برای رسیدن به این هدف به او اجازه دهید با خاک رس بازی کند و یا مهره‌های رنگی را به نخ بکشد. بهبود مهارت‌های حرکتی دست و چشم برای ارتقای مهارت‌های نوشتاری او نیز مفید و ارزشمند است.

به او نشان دهید چگونه این کار انجام می‌شود

بهترین روش برای آموزش شیوه درستِ بستن بند کفش به کودک این است که این کار را خودتان جلوی او انجام دهید. کتانی او را جلویش و کتانی خودتان را جلویتان قرار دهید. بگذارید ببیند شما چگونه بند کفش‌هایتان را می‌بندید و اطمینان یابید که روی هر مرحله به اندازه کافی تأکید کرده‌اید. سپس درحالی‌که این کار را دوباره انجام می‌دهید او را تشویق کنید از شما تقلید کند.

از قانون داربست زدن استفاده کنید

داربست زدن تکنیکی است در فرآیند یادگیری که بر اساس آن وقتی کودک کل کار را انجام می‌دهد شما با راهنمایی‌های فراوان خود به او آموزش می‌دهید و سپس به تدریج به او اجازه می‌دهید تا آن کار را مستقل انجام دهد. برای داربست زدن در جهت فرآیند بستن بند کفش‌ در کودک، ابتدا می‌توانید دستان او را نگه داشته و برای انجام حرکات آن‌ها را کنترل کنید.

پس از چندین بار تلاش، اجازه دهید او خودش این حرکات را انجام دهد، اما او را با دقت نگاه کرده و در انجام کار به او کمک کنید. بعد از مدتی، او باید بتواند تمام این فرآیند را به تنهایی و به صورت مستقل انجام دهد.

بارها و بارها این کار را برای او تکرار کنید تا در کارش ماهر شود

تکرار، کلید یادگیری روش بستن بند کفش‌ است. وقتی به او نشان می‌دهید چگونه این کار انجام می‌شود، از او بخواهید این فرآیند را بارها و بارها تکرار کند تا ترتیب همه‌ی مراحل را در ذهن بسپارد.

زمانی که او از عدم موفقیت خود در درست بستن بند کفشش ناامید و عصبانی می‌شود، یک وقفه‌ی کوتاه به او بدهید تا کمی آرام شود و هر زمان که آماده و مشتاق بود می‌توانید دوباره به این کار بازگردید.

وقت بگذارید

یادگیری این کار در عرض یک شب انجام نمی‌شود. شما باید بارها و بارها به کودکتان این فرآیند را آموزش دهید تا او کارش را به راحتی انجام دهد. وقتی کودکتان همکاری نکرده یا به دستورالعمل‌های شما بی‌توجه است دلسرد نشوید. به او بگویید هر زمان که آماده بود می‌توانید کار را از نو شروع کنید. با این روش او تشویق می‌شود تا بیشتر یاد بگیرد زیرا تحت فشار نیست.

کودکتان را تشویق کنید

کودکتان را مرتباً به خاطر تلاش‌هایش تشویق کنید، نه لزوماً به خاطر موفقیت‌هایش. همچنین بهتر است زمانی که هیچ‌ کس عجله‌ای ندارد به کودکتان این کار را یاد بدهید، بنابراین کودک یا والدین او ناراحت و عصبانی نشده و در نتیجه فرآیند یادگیری در محیطی آرام انجام می‌شود.

زمانی که به کودکتان یاد می‌دهید چگونه بند کفش‌ خود را ببندد، بدانید که به همان اندازه که شما مشتاق آموزش به او هستید او مشتاق یادگیری است. بر اساس مهارت‌های ذاتی کودک با او کار کنید. آن‌گاه می‌بینید که آموزش به او تجربه‌ای لذت‌بخش خواهد بود.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   چگونه با کودک خود برخورد کنید
پرستار سالمند, پرستار سالمند در منزل, خدمات پرستاری, خدمات پرستاری در منزل, نگهداری سالمند در منزل
نوشتهٔ پیشین
آموزش جلوگیری از فریاد زدن کودکان
نوشتهٔ بعدی
رفتار و کلام غیرمحبت آمیز

محتوای مرتبط

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

نوشیدنی هایی که باید از مصرف آنها پرهیز کنید

پرستار کودک در منزل | توصیه هایی به پدر و مادرها

پرستار کودک در منزل | توصیه هایی به پدر و مادرها

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

چرا مادران اغلب نوزادشان را از سمت چپ در آغوش می‌گیرند؟

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

همراه در بیمارستان بهارلو

همراه در بیمارستان بهارلو

مراقبت از کودک 7 ساله در نیاوران

مراقبت از کودک 7 ساله در نیاوران

پرستاری از سالمند آقا در منزل

پرستاری از سالمند آقا در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!