کم یا زیاد عرق کردن چه دلیلی دارد؟

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

علت عرق کردن در ورزش کاهش دمای افزایش یافته بدن ناشی از فعالیت ورزشی است. اما عرق نکردن هنگام ورزش می‌تواند چند دلیل داشته باشد.

کم یا زیاد عرق کردن چه دلیلی دارد؟ روش های افزایش تعریق در زمان ورزش

در برخی موارد، عرق نکردن به‌خاطر یک بیماری است. در بیشتر موارد، به اندازه کافی عرق نکردن حین ورزش تنها به این معنی است که شما باید مدت طولانی‌تر و با شدت‌ بیشتری تمرین کنید.

چرا انسان عرق می کند؟

عرق کردن شیوه بدن برای تنظیم دما است. وقتی دمای بدن به دلیل گرمای هوا، ورزش و اضطراب بالا می‌رود، بدن از طریق غدد تعرق، مایعات را دفع می‌کند و سبب خنک شدن بدن می شود. بنابراین عرق کردن، مکانیسم سالم و ضروری بدن است.

عرق نکردن در حین تمرین چه دلایلی دارد؟

اگر حین تمرینات عرق نمی‌کنید، ممکن است دلایل گوناگونی داشته باشد. در بیشتر موارد، آن‌هایی که حتی در دماهای بسیار بالا هم عرق نمی‌کنند، احتمالاً به بیماری Anhidrosis (عدم تعریق طبیعی در پاسخ به گرما) مبتلا هستند. این بیماری دردسرساز است زیرا می‌تواند منجر به پرخوری، گیجی، کهیر و حتی ضعف و از حال رفتگی شود. اگر فعالیت ورزشی شما شدید باشد اما اصلاً عرق کردن رُخ نمی‌دهد، بهتر است برای تشخیص علت، به پزشک مراجعه نمایید.

در موارد دیگر، بعضی افراد نسبت به سایرین، غدد تعریق کمتری دارند. ممکن است همراه یک دوست ورزش کنید و بفهمید او خیلی عرق می‌ریزد اما شما چندان عرق نکرده‌اید، شاید دلیلش کمتر بودن غدد تعریق باشد؛ همچنین ممکن است فرم بدنی شما بهتر از دوست‌تان باشد. تمرینی که برای او پُرتنش و ناتوان کننده است و دمای بدنش را بالا می‌برد، ممکن است برای شما آسان باشد.

عرق از پلاسمای خون ساخته می‌شود. پلاسما هم بخش مایع خون است و الکترولیت‌هایی مانند سدیم و کلرید دارد.

روش های افزایش تعریق در زمان ورزش

بهترین راه برای این‌که بفهمید آیا شدت تمرینات‌تان به اندازه کافی است یا نه؟ این است که حین انجام تمرین، ضربان قلب‌تان را اندازه بگیرید تا مطمئن شوید با ضربان قلبی که هدف‌تان است ورزش می‌کنید. اگر نمی‌دانید چطور این سنجش را انجام دهید، از یک محاسبه‌گر ضربان قلب هدف استفاده کنید.

البته این اعداد به‌عنوان یک معیار عمومی مورد استفاده هستند و همیشه هم درست نیستند، بنابراین به بدن‌تان توجه کنید. آیا قلب‌تان با سرعت کافی می‌زند؟ آیا حس می‌کنید به اندازه کافی تحرک و تکاپو دارید؟ آیا احساس گرما می‌کنید ولی عرق نمی‌کنید؟ هرکدام از این پرسش‌ها می‌توانند به شما راه‌حل ارائه دهند که آیا لازم است تمرین‌تان را شدیدتر کنید یا نه.

اگر به این نتیجه رسیدید که به اندازه کافی تحرک ندارید و تمرین‌تان شدید نیست، بر شدت آن بیافزایید. اگر هر روز پیاده‌روی می‌کنید، مسافت و سرعت را بیشتر کنید. اگر ورزش روزانه‌تان دوچرخه سواری است، سعی کنید در سربالایی رکاب بزنید و از دنده سخت‌تری استفاده کنید. شایدهم تمرین روزانه‌تان، کلاس رقص باشد، سطح پیشرفته‌تری را امتحان کنید.

افزودن وزن به فعالیت هوازی‌تان هم راهی مناسب برای تشدید تمرین‌تان است. با دمبل‌های دستی راه بروید یا با وزنه‌هایی که به مچ با بسته می‌شوند طناب بزنید.

عوامل متعددی می‌توانند دلیل عرق نکردن باشند. مهم این است که دلیل عرق نریختن خودتان را پیدا کنید. اگر هرگز عرق نمی‌کنید، حتی در هوای گرم، باید با یک پزشک مشورت کنید. اگر در سونا عرق می‌کنید، اما در تمرینات روزانه‌تان نه، تشدید تمرین می‌تواند به شما در رسیدن اهداف ورزشی‌تان کمک کند.

چرا برخی‌ افراد بیش از حد عرق می‌کنند؟

همانطور که برخی افراد کمتر عرق می‌کنند، در مقابل آن هستند کسانی که زیاد عرق کردن برایشان معضل شده و به دنبال علت هستند، در ادامه چند علت آن را مطرح می‌کنیم.

شرایط آب و هوایی

هر چقدر دمای هوا گرم‌تر باشد، باعث می‌شود بدن بیشتر عرق کند. در شرایط آب و هوای گرم، عرق روی پوست تبخیر می‌شود، تا به خنک شدن بدن کمک کند، اما تبخیر عرق در آب و هوای مرطوب کمتر است، چون در این شرایط عرق تبخیر نمی‌شود و احساس اینکه عرق کردن خیلی زیاد است، به شما دست می‌دهد.

جنسیت

به نظر می‌رسد عرق کردن در مردان بیشتر از زنان است. با وجود اینکه خانم‌ها در هر ناحیه‌ از بدنشان نسبت به آقایان غدد عرق بیشتری دارند، اما غدد آن‌ها عرق کمتری ترشح می‌کند.

ژنتیک

وراثت نقش مؤثری در مقدار عرق کردن و مقدار سدیمی که از طریق عرق کردن از بدن دفع می‌شود، دارد. اگر در خانواده‌ی اشخاصی هستند که در هنگام استراحت هم مانند زمان ورزش خیلی عرق می‌کنند، به این معنی است که وراثت نقش مهمی در مقدار و همچنین سرعت عرق کردن شما خواهد داشت.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   پرستار سالمند | سالمندان باید حداقل روزی یکبار نوشابه بخورند
پرستار بیمار در منزل, پرستار سالمند, پرستار کودک, نگهداری از کودک, نگهداری سالمند
نوشتهٔ پیشین
ورزش داخل منزل
نوشتهٔ بعدی
آیا نوشیدن آب باعث لاغری می شود؟

محتوای مرتبط

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

آیا به هنگام روزه‌داری باید نگران کاهش وزن بود؟

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

سوخت و ساز چربی

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

صدمات زانو

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

همراه در بیمارستان لولاگر

همراه در بیمارستان لولاگر

همراه در بیمارستان امام رضا

همراه در بیمارستان جواهری

پرستار سالمند خانم تنها خیابان دماوند

پرستار سالمند خانم تنها خیابان دماوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!