چگونگی شستشو دست

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

متخصصین توصیه می‌کنند در طول روز چند بار دست‌های خود را بشویید تا از بیماری‌ها در امان باشید؛ اما آیا می‌دانید چند ثانیه باید دست‌ها را بشویید تا کاملاً تمیز و عاری از میکروب شوند؟

دست‌هایمان را چند ثانیه باید بشوییم؟

شما معمولاً در روز چند بار دست‌های خود را می‌شویید؟ دست‌ها محلی بالقوه برای تمام باکتری‌های وحشتناک و حتی انواع مختلف ویروس‌ها هستند. بهداشت فردی توانایی دفع ارگانیسم‌های عفونی را که ممکن است به ما آسیب وارد کنند، تعیین می‌کند. باکتری‌ها همه جا هستند و تقریباً غیر ممکن است که بتوانیم از تماس با آن‌ها خودداری کنیم.

اما زمانی که دست‌هایمان را می‌شوییم، چگونه مطمئن شویم که از شر همه باکتری‌ها خلاص شدیم؟ برای پاسخ به این سؤال یکی از نویسندگان نشریه دیلی میل به نام جنی اَگ آزمایشی منحصر به فرد انجام داده که نشان می‌دهد شستن دست‌ها تا چه اندازه می‌تواند تعداد باکتری‌های موجود روی دست‌ها را کاهش دهد. در ادامه نتیجه این آزمایش را مشاهده می‌کنید.

قبل از شستشو

برای آزمایش تکنیک‌های مختلف شستشوی دست، جنی یک دوربین ماورا بنفش و یک ژل میکروب تهیه کرد. این ژل که برای آموزش بهداشت به پرستاران نیز استفاده می‌شود، حاوی ذرات کوچکی است که به کوچکی باکتری هستند و همانند باکتری به پوست می‌چسبند.

این ذرات در زیر نور طبیعی دیده نمی‌شوند؛ اما در زیر اشعه ماورا بنفش درخشش سفید رنگی دارند و این بدین معناست که هر چقدر دست شما سفیدتر به نظر برسد،باکتری‌های بیشتری بر روی دست شما قرار دارند.

شستشو با آب

بسیاری از افراد زمانی که عجله دارند یا حوصله شستن دست‌های خود با صابون را ندارند، دست‌ها را به سرعت با آب می‌شویند و سپس تکان می‌دهند تا خشک شود. اما ظاهراً، این کار نتیجه مطلوبی ندارد. طبق یک تحقیق که در دانشگاه ایالتی میشیگان در سال ۲۰۱۳ صورت گرفته است، حدود یک چهارم از مردم دست خود را سریع و تنها با آب می‌شویند.

همچنین مشخص شد که از میان ۳۵۰۰ نفری که در این تحقیق شرکت داشتند، مردان بیشتر از زنان این روش را به کار می‌برند و بعد از رفتن به سرویس بهداشتی دست خود را تنها با آب می‌شویند.

بعد از ۶ ثانیه شستشو با آب

طبق تحقیقات، ۶ ثانیه به طور متوسط مدت زمانی است که مردم صرف شستن دست‌های خود می‌کنند. در آزمایش جنی، پس از شستشوی ۶ ثانیه‌ای مناطق کوچکی از دستش زیر دوربین تیره بود، اما هنوز زیر ناخن‌ها و چین و چروک پوست دستش می‌درخشیدند.

بعد از ۶ ثانیه شستشو با آب و صابون

سپس وی دست‌های خود را با آب و صابون شست. در عرض ۶ ثانیه بسیاری از باکتری‌ها یا همان لکه‌های سفید از بین رفتند. زمانی که صابون را روی دست‌ها می‌مالید، مولکول‌های صابون به کثیفی‌های دست می‌چسبد و هر آنچه که ر روی پوست وجود دارد به همراه کف از دست جدا می‌شود.

بعد از ۱۵ ثانیه شستشو با صابون

طبق یک تحقیق، تنها ۵ درصد مردم ۱۵ ثانیه یا بیشتر صرف شستن دست‌های خود می‌کنند. ۱۵ ثانیه زمان مناسبی برای شستن گوشه و کنار دست‌ها مانند مناطق بین انگشتان دست است.

بعد از ۳۰ ثانیه شستشو با صابون

در نهایت وی مدت زمان بیشتری را صرف شستشوی دست‌ها با صابون کرد که باعث حذف میزان زیادی از ذرات ژل شد.

تمیز نگه داشتن دست‌ها تأثیر قابل توجهی بر روی سلامت انسان‌ها دارد. همه می‌دانند که ویروس‌ها به تدریج نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم می‌شوند. باکتری‌های روی پوست به عنوان یک سپر از رشد باکتری‌های عفونی دیگر جلوگیری می‌کنند. تمیزی دست‌ها امر مهمی است؛ اما وسواس و شستن زیاد دست‌ها نیز ایده خوبی نیست.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   روش های نادرست مفابله با اضطراب
پرستار سالمند, پرستار سالمند در منزل, پرستار کودک, نگهداری سالمند, نگهداری کودک در منزل
نوشتهٔ پیشین
دستمال‌کاغذی یا دستگاه خشک‌کن
نوشتهٔ بعدی
اصلاح و تمیز کردن صورت آقایان

محتوای مرتبط

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

محبوب ترین روش جراحی پلاستیک

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

عادت های دررست غذایی کدامند؟

پرستار سالمند در منزل | فواید سیگار | پرستار سلام | پرستار کودک

پرستار سالمند در منزل | فواید سیگار

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

نظافت منزل، آشپزی و همدم نوجوان در فرشته

نظافت منزل، آشپزی و همدم نوجوان در فرشته

امور منزل و آشپزی پاکدشت

امور منزل و آشپزی پاکدشت

پرستار کودک در خیابان فاطمی

مراقبت از کودک درکه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!