پوست تان خشك می‌شود

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پرستار بیمار در منزل
  4. chevron_right
  5. پوست تان خشك می‌شود

حتما نام هورمون استروژن را شنید‌‌ه‌اید ولی بعید است خیلی با اثرات خاص آن آشنا شده باشید، این هورمون زنانه می‌‌تواند تاثیر زیادی در زیبایی افراد داشته باشد. تحقیقات زیادی در این باره انجام شده است که درستی این ادعا را تایید می‌کند؛ البته هر هورمون وظیفه خاص خود را دارد که کمبود یا بیش از اندازه بودن آنها می‌تواند آسیب‌‌هایی را به بدن وارد کند. هورمون استروژن هم از این قاعده جدا نیست، علاوه بر هزاران تاثیری که این هورمون در بدن دارد، دانشمندان این هورمون را هورمون زیبایی نامیده‌‌اند و معتقدند، استروژن می‌‌تواند، افراد را زیبا کند. اگر شما هم کنجکاو هستید بیشتر در این باره بدانید مطلب زیر را  بخوانید.

پوست تان خشك می‌شود

ممكن است به دليل كمبود استروژن در پوست تغییراتی ایجاد شود. تغییراتی چون خشكی،  افزایش تعریق، داغ شدن قسمتی از پوست و حتی تشكیل چربی روی شكم و بالاي پا.

ظاهرتان تغییر کرده

ظاهر فیزیكی شما هم می‌تواند به دليل كمبود استروژن دچار تغییراتی شود، ممكن است سایز و اندازه بالاتنه تغییر كند یا موهای سر نازك شوند.

خانم‌های زیبا استروژن بیشتری دارند

براساس تحقیقات انجام شده در اسكاتلند، خانم‌هایی كه چهره‌ای زیبا دارند در بدن‌شان هورمون استروژن بیشتری وجود دارد. این تحقیقات می‌گویند سیمای فردمثل حالت چشم ها، می‌تواند نشان‌دهنده قدرت باروری او باشد. این زیبایی می‌تواند به معنای چشمانی درشت، پیشانی بلند، فكی ظریف و كوچك باشد. البته در جاهایی از این تحقیق هم گفته شده‌ كه گاهی ممكن است بتوان از روي اندام نشانه‌هایی از باروری را دید.

تحقیقی كه راز زیبایی را فاش كرد

مریام لاو اسمیت، روان‌شناسی از دانشگاه سنت آندرو در اسكاتلند از چهره ۵۹ خانم ۱۸ تا ۲۵ ساله تا ۴۰ روز هر هفته عكس گرفت بعد در هر بار عكس گرفتن با استفاده از آزمایش‌های ادرار سطح هورمون  استروژن بدن آن‌ها را اندازه گرفت و با نموداری موقعیت هركدام از آن‌ها را در سیكل قاعد‌گی‌شان نشان داد. هیچ‌كدام از زن‌ها آرایش نداشتند و قرص‌های ضدبارداری هم مصرف نمی‌كردند او از هركدام از زن‌ها عكس زمانی را مشخص كرد كه بالاترین سطح استروژن را داشتند یعنی؛ زمانی‌كه در سیكل قاعدگی تخمك‌گذاری اتفاق می‌افتد.

او به این نتیجه رسید كه خانم‌ها زمان‌هایی كه میزان استروژن بالاتری دارند چهره‌ای زنانه‌تر، زیباتر و سالم‌تر از زمان‌هایی دارند كه سطح این هورمون در بدن‌شان پایین است. این قانون همیشه در طبیعت وجود داشته است. در طبیعت جنس ماده به‌گونه‌ای آفریده شده‌است كه هنگامی كه برای تولیدمثل و باروری آماده است زيبا‌تر به‌نظر برسد تا تداوم نسل ادامه یابد و انسان نیز از این قاعده مستثنا نیست.

این نکته را فراموش نکنید

نكته  جالب این است كه وقتی دكتر لاو اسمیت زنانی را كه مدام آرایش می‌كنند بررسی كرد، متوجه شد كه نمی‌توان ارتباطی بین ظاهر این خانم‌ها با میزان استروژن آن‌ها پیدا كرد اما چرا؟ به این دلیل كه آرایش علاوه بر این‌كه عیب‌های صورت را می‌پوشاند و چهره را زیباتر می‌كند اما حالت طبیعی آن را می‌گیرد و حالت‌هایی كه به‌طور طبیعی و نرمال در چهره پیداست پنهان می‌كند و در نتیجه از صورت خانم‌های آرایش كرده نمی‌توان میزان استروژن (قدرت باروری) آن‌ها را تشخیص داد.

تاثیر استروژن در چهره

هورمون‌ها در سنین بلوغ بیشترین تاثیر را روی چهره دارند، مثلا هورمون‌های اصلی جنسی مردانه یعنی تستسترون باعث می‌شوند ابروها و فك برجسته شوند تا هم صورت مردانه‌تر شود و هم موها قادر به رشد شوند و در واقع صورت پسرها بیشتر از دخترها رشد می‌كند اما در مقابل هورمون جنسی زنانه یعنی استروژن مانع رشد زیاد استخوان‌های صورت می‌شوند، این هورمون اندازه بینی و چانه را كاهش می‌دهد، چشم‌ها را درشت می‌كند، ضخامت لب‌ها را افزایش می‌دهد و باعث شكل گرفتن میزانی چربی در گونه‌ها و باقی اندام‌های زنانه می‌شوند

اندازه انگشتان و استروژن

تیمی از دانشمندان وین و آلمان در دانشگاه مركزی لانكشیر نیز تحقیقاتی را در زمینه ارتباط هورمون‌های جنسی مردانه و زنانه با ظاهر فرد انجام داده‌اند، پروفسور جان منینگ از همین تیم می‌گوید: «هورمون‌هاي زنانه و مردانه (استروژن و تستوسترون) نقش مهمي در اندازه انگشتان ايفا مي‌كنند و طول انگشت حلقه می‌تواند نسبتی با شكل صورت داشته باشد

تزریق استروژن واقعا زیبایی می‌آورد؟

در نگاه اول وقتی ثابت شد زیبایی بسیار به هورمون‌ها وابسته است، پیشنهاد شد شاید تزریق استروژن بتواند زیبایی بیشتری در چهره خانم‌ها ایجاد كند اما بعد ثابت شد، بدن در برابر استروژن مصنوعی و اضافی كه برایش ناشناخته است، عكس‌العمل نشان می‌دهد و همین امر خطرهای زیادی را برای هورمون درمانی ایجاد می‌كند و در نتیجه چندان توصیه نمی‌شود. پس هرچند بالابودن میزان این هورمون در بدن خانم‌هاي جوان بر میزان جذابیت ظاهری آن‌ها می‌افزاید اما این به آن معنی نیست كه برای دست یافتن به زیبایی بیشتر سراغ هورمون بروند زیرا عوارض نامطلوب و منفی مصرف هورمون اضافی هنوز برای محققان كاملا روشن نشده است.

۸ سال جوان‌تر نشان می‌دهد

تحقیقات دیگری هم در كشور آلمان انجام شد‌ه‌است كه در آن نیز گفته شده زنانی كه در خون‌شان استروژن بیشتری دارند، نسبت به سن‌شان به‌طور غیرمعمولی خیلی جوان‌تر به نظر می‌رسند مشاهده شد كه در بعضی موارد خانم‌هایی كه استروژن بالایی دارند، حدود ۸ سال جوان‌تر از سن حقیقی‌شان جلوه می‌كنند و در نقطه مقابل كمبود استروژن حدود ۸ سال پیرتر نشان می‌داد. محققان این پژوهش یعنی پروفسور لودویك ویلت و دكتر ترسا سرپترمن اعلام كردند هم در انسان و هم در حیوان بین زيبايي ظاهری و میزان باروری رابطه‌ای مستقیم وجود دارد.

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

پوستی كه پیر نمی‌شود

براساس تحقیقات دیگری كه در دانشگاه پزشكی كالیفرنیا انجام شده‌است، استروژن از پوست در برابر پیری و چروكیده‌ شدن و محافظت می‌كند. استروژن نمی‌توان آسیب‌دیدگی ناشی از آفتاب و پیری را بهبود دهد بلكه تنها می‌تواند پیشگیری‌كننده باشد.

كرم‌هاي استروژن در كاهش چين و چروك‌هاي پوست، به‌ويژه آن‌ها كه در اثر تابش نور خورشيد بروز مي‌كنند، نقشي ندارند. البته این كرم‌ها قطعا به پوستي كه در برابر آفتاب محافظت شده باشد كمك مي‌كنند كه كلاژن بيشتري توليد كند. كلاژن ماده‌اي است كه باعث مي‌شود پوست نرم‌تر به‌نظر برسد اما اين پوست بسيار كمتر از پوستي كه در طول روز در معرض نور آفتاب قرار مي‌گيرد، چروك مي‌خورد.

استروژن جوش‌ها را كم می‌كند

كمبود استروژن یا تولید بیش از اندازه آندروژن به‌خصوص در زن‌ها می‌‌تواند منجر به افزایش آكنه‌ و جوش شود چون هورمون آندروژن یك هورمون جنسی مردانه است كه در تولید سبوم یا چربی پوست دخالت دارد، وقتی سبوم یا چربی پوست افزایش می‌یابد، ممكن است منافذ پوستی مسدود شوند و پوست دچار آكنه شود.

موادغذایی حاوی استروژن

مواد غذایی فراوانی وجود دارند كه در آن‌ها مقدار زیادی استروژن طبیعی وجود دارد. اگر بتوانید روزانه ۳۰ تا ۵۰ ميلي‌گرم استروژن طبيعي دريافت كنيد دیر یا زود اثر آن روی زیبایی خود خواهید دید اما استروژن را می‌توان در ميوه‌های چون سيب، خرما، آلو، گيلاس و سبزي‌هایی چون چغندر، هويج، گوجه‌فرنگي، سيب‌زميني، زيتون، خيار، بادنجان، فلفل و كلم بروكلي و غلاتی چون جو، جو دوسر، گندم، برنج و دانه‌هایی چون تخم بذركتان، رازيانه، تخمه آفتابگردان، يونجه بذركتان و… یافت این مواد برای تامين استروژن ضروري بدن در زمان قبل و بعد از يائسگي می‌توانند مفید باشند. اگر بذركتان روزانه مصرف شود از آنجا كه حاوي فيتواستروژن است، خشكي و خارش پوست شما را بهتر مي‌كند و همين‌طور به شفاف‌شدن موهاي شما و درمان اگزما و پسوريازيس كمك مي‌كند.

نکته هایی که شاید به کارتان آید

كمبود استروژن

ظاهر فیزیكی شما هم می‌تواند به دليل كمبود استروژن دچار تغییراتی  از جمله سایز و اندازه بالاتنه یا نازكی موهای سر باشد.

استروژن و جوانی

زنانی كه در خون‌شان استروژن بیشتری دارند، نسبت به سن‌شان به‌طور غیرمعمول خیلی جوان‌تر به نظر می‌رسند.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین ستاره صبح

منبع : برترین ها  |   ماهنامه دنیای سلامت

مطالب مرتبط :   اختلالات خواب با خوردن اینها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
همین الان تماس بگیرید!