ویروس (RSV) در کودکان

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

اگر فرد مبتلا به این ویروس در نزدیکی کودک نوپای شما عطسه یا سرفه کند، و یا چیزی را لمس کند و پس از آن فرزند شما آن شی را لمس نموده و به دهانش ببرد، این ویروس به همین سادگی وارد بدن فرزندتان خواهد شد.

ویروس سین‌ سیشیال تنفسی (RSV) در کودکان

ویروس سین‌ سیشیال تنفسی (RSV)، اغلب بچه ها را دیر یا زود مبتلا می ­سازد (معمولاً قبل از دو سالگی). اما جایی برای نگرانی وجود ندارد.

ویروس سین‌سیشیال تنفسی به ندرت مشکلاتی بیشتر از یک سرماخوردگی ساده برای کودکان ایجاد می­ کند. اابته ویروس سین‌ سیشیال تنفسی برای نوزادان تهدید بزرگی بشمار می ­آید، زیرا می­ تواند به عفونت ­های تنفسی جدی تری (مانند برونشیولیت و ذات الریه) در نوازادان منجر شود.

چگونه می­توانم بفهمم که آیا فرزند نوپای من به RSV مبتلا می­ باشد یا خیر؟

احتمالاً، فرزند شما در ابتدا علائم سرماخوردگی مانند آبریزش و یا گرفتگی بینی، سرفه ­های جزئی و تب، خواهد داشت و ممکن است پس از چند روز دچار سرفه ­های بارزتری بشود. در این مقطع سنی، ویروس سین‌سیشیال تنفسی معمولاً مشکلات جدی­تری ایجاد نمی­ کنند.

با این حال، به دقت مراقب علائم مربوط به ناراحتی ­های تنفسی در کودک نوپای خود باشید و اگر او یک یا چندین مورد از علائم زیر را دارد، بلافاصله با پزشک فرزندتان تماس بگیرید:

– تنفس سریع یا دشوار (سریع­تر از ۴۰ تنفس در هر دقیقه زمانی که گریه نمی­ کند).

– داغ بودن حفره ­های بینی.

– بالا رفتن بیش از حد معمول قفسه سینه با هر نفس.

– خس خس سینه.

– خس خس حتی حین تنفس.

– سرفه ­هایی که پس از گذشت چند روز بدتر شده­ اند.

– مشکلاتی در غذا خوردن.

– لب ها و یا ناخن هایی با رنگ متمایل به آبی.

همچنین رهنمودهای پزشکتان برای تماس با وی در صورت بروز تب را جدی بگیرید. به عنوان مثال، ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند تا در صورت افزایش تب کودک نوپای­تان به ۱۰۳ درجه فارنهایت و یا بیشتر حتماً با وی تماس بگیرید.

به هر حال، شیوع ویروس سین‌سیشیال تنفسی در طول فصول سرما، میان ماه­ های آبان و اسفند شایع می ­باشد و از آنجایی که گونه­ های متفاوتی از ویروس وجود دارند – همانند ویروس سرماخوردگی معمولی – احتمال ابتلای مجدد به ویروس سین‌سیشیال تنفسی وجود دارد.

ویروس سین‌سیشیال تنفسی می­ تواند به عفونت گوش نیز منجر شود.

پزشک چه کارهایی برای فرزندم انجام خواهد داد؟

چون ویروس سین‌سیشیال تنفسی نوعی ویروس است، بنابراین نمی ­توان از آنتی ­بیوتیک­ ها برای درمان بهره برد. به احتمال قوی پزشک به شما توصیه خواهد نمود تا اسباب راحتی و آسودگی کودک نوپای خود را فراهم نموده و پدیدآیی علائم جدی­ تنفسی را به دقت زیر نظر بگیرید.

ممکن است پزشک بخواهد برای بررسی وجود ویروس سین‌سیشیال تنفسی در بدن فرزندتان، نمونه­ ای از مخاط بینی و یا دستگاه تنفسی فوقانی فرزندتان را به آزمایشگاه بفرستد.

البته به احتمال قوی پزشکان به سادگی و فقط از طریق بررسی کودکتان قادر به تشخیص خواهند بود (از آنجاییکه هیچ دارویی برای عفونت با ویروسRSV وجود ندارد، معمولاً در صورت خفیف بودن علائم نیازی به تشخیص قطعی وجود ندارد).

در صورت ابتلای کودک نوپایتان به عفونت شدید، این امکان وجود دارد که پزشک فرزندتان را در بیمارستان بستری نماید. ممکن است فرزندتان در بیمارستان با اکسیژن­ درمانی، تزریق مایعات وریدی، گشاد کننده ­های برونشی (داروهایی که به باز کردن مجاری تنفسی کمک می ­کند)، و (به ندرت) داروهای ضدویروسی تحت درمان قرار بگیرد.

 با این وجود به احتمال زیاد علائم خفیف فرزندتان در عرض پنج تا هفت روز خود به خود فروکش خواهند نمود (البته سرفه ­های وی ممکن است برای هفته­ ها دوام داشته باشند).

برای فراهم آوردن راحتی بیشتر کودک نوپای خودم چه کارهایی می­ توانم انجام دهم؟

همانند سرماخوردگی ­های معمولی، هیچ پادزهری برای RSV وجود ندارد، ولی با این حال شما می­توانید با برداشتن چندین گام ساده اسباب راحتی کودک نوپای خود را فراهم آورید:

– مقادیر فراوانی از مایعات را برای حفظ آب بدن فرزندتان به وی بنوشانید. اگر او هنوز هم با شیر مادر تغذیه می­ شود، هر باری که به او غذا می­ دهید حتماً او را شیردهی نیز بکنید.

– موقع خواب سر فرزندتان را اندکی بالاتر از حد معمول نگه دارید. بالا بردن سر، تنفس وی از طریق بینی گرفته ­اش را آسانتر می­ سازد.-

– چند قطره از محلول سرم را برای نرم کردن مخاط بینی در درون بینی او بریزید و سپس با استفاده از یک سرنگ پاک کننده حبابدار، مخاط درون بینی فرزندتان را تخلیه کنید. شما می­ توانید محلول سرم بینی و سرنگ پاک کننده حبابدار را از داروخانه­ ها تهیه نمایید.

– از یک دستگاه بخور برای مرطوب کردن مجاری هوایی فرزندتان استفاده نمایید، زیرا تنفس را برای او آسانتر می­ سازد. حتماً از دستورالعمل ­های کارخانه سازنده دستگاه برای تمیز نگه داشتن آن پیروی کنید، زیرا یک دستگاه کثیف می­ تواند میکروب ها را از طریق هوا انتشار دهد.

-کودک نوپای خود را به دور از دود سیگار، بوی رنگ تازه، چوب در حال سوختن و سایر بوها و گازهای محرک نگه دارید، زیرا ممکن است تنفس وی را دشوارتر سازند. مواجهه با دود سیگار احتمال ابتلای فرزندتان به اشکال جدی­تری از RSV یا سایر ویروس­های تنفسی را افزایش می­دهد.

– می­ توانید دوز صحیحی از استامینوفن یا ایبوپروفن را جهت کاهش ناراحتی­ های حاصل از تب به فرزندتان بدهید.

– بدون تجویز پزشک از داروهایی سرماخوردگی برای فرزند نوپای خود استفاده نکنید. ممکن است به نظر برسد که این درمانها در کوتاه مدت موثر واقع شده ­اند، اما در واقع آنها می ­توانند مشکل را حتی وخیم­ سازند و همچنین ممکن است عوارض جانبی جدی هم داشته باشند.

در سال ۲۰۰۷ سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داد که کودکان زیر دو سال هرگز نباید بدون تجویز پزشک داروی سرما خوردگی دریافت نمایند.

چگونه می ­توانم از ابتلای فرزندم به RSV پیشگیری نمایم؟

ویروس سین‌سیشیال تنفسی به راحتی از طریق قطرات ریز موجود در هوا و یا سطوح آلوده منتقل می­ شود. بنابراین اگر فرد مبتلا به این ویروس در نزدیکی کودک نوپای شما عطسه یا سرفه کند، و یا چیزی را لمس کند و پس از آن فرزند شما آن شی را لمس نموده و به دهانش ببرد، این ویروس به همین سادگی وارد بدن فرزندتان خواهد شد.

این ویروس می­تواند بر روی دست­ها و یا برخی از سطوح تا حداکثر شش ساعت زندگی کند. از آنجاییکه ویروس RSV توسط تماس فیزیکی منتقل می شود، انتشار آن در محیط­ هایی مانند مهد کودک بسیار بالا است.

دست های خودتان و همچنین فرزند نوپای خود را برای کمک به پیشگیری از ویروس سین‌ سیشیال تنفسی مرتباً بشویید.

عمل شستشو را بالخصوص قبل از شروع به پخت و پز و صرف غذا حتما انجام دهید. البته بهتر است پس از بازگشت فرزندتان از مهد کودک به منزل، پس از بازگشت او از زمین بازی و یا هر گونه گردش دیگری دستهای او را بشویید.

همچنین اطمینان حاصل کنید که مهدکودک فرزندتان نسبت به شستشوی دست های کودکان و ضد­عفونی نمودن سطوح و اسباب بازی­ ها جدی است. نهایتاً اینکه کودک نوپای خود را از دود سیگار و افراد مبتلا به علائم سرماخوردگی دور نگه دارید.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   مدت‌زمان بازی کودکان
پرستار بیمار در منزل, پرستار سالمند, پرستار کودک, نگهداری از کودک, نگهداری سالمند
نوشتهٔ پیشین
تاثیرات آفت کش ها در رفتار کودکان
نوشتهٔ بعدی
تاثیرات عیدی ‌گرفتن‌ در بچه‌ها

محتوای مرتبط

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

چگونه در تعطیلات، سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنیم؟

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

تربیت فرزندان یکی از اولویت های اصلی والدین است

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

فایده ماساژ نوزاد برای مادر!

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

مراقبت از نوزاد سه قلو در منزل میدان هروی

مراقبت از نوزاد سه قلو در منزل میدان هروی

خدمات تزریقات در منزل 💉

خدمات تزریقات در منزل 💉

آشپزی و امور منزل ، بازار مبل یافت آباد

آشپزی و امور منزل ، بازار مبل یافت آباد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!