نشانه های کمبود ویتامین B۱۲ در بدن

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

یکی از دلایل کمبود ویتامین B۱۲ در بدن افزایش سن و کاهش قابلیت جذب این ویتامین است. اما دلایل دیگری غیر از این باعث کمبود ویتامین B۱۲ در بدن می شوند.

عواملی مانند مصرف کم گوشت، استفاده از برخی داروها، و عوامل دیگری که منجر به کاهش ویتامین B۱۲ در بدن می شوند. که نتیجه کاهش این ویتامین می تواند مشکلاتی نظیر خستگی مزمن یا ضعف بینایی باشد.

در ادامه ۶ نشانه کمبود ویتامین B۱۲ در بدن تان آمده است که با توجه به آن و پیگیری و رفع و درمان به موقع از بروز بسیاری از بیماری ها و مشکلات جلوگیری می کنید.

۱٫ با وجود خواب کافی شبانه باز هم خستگی شدید روزهنگام را دارید

خستگی یکی از اولین نشانه های کمبود B۱۲ است. دلیلش هم این است که بدنتان برای ساخت سلول های قرمز خونی متکی به ویتامین هاست، که اکسیژن را به ارگان ها حمل می کنند. بدون اکسیژن کافی در سلول ها احساس خستگی می کنید، مهم هم نیست که چقدر خوابیده باشید.

خستگی می تواند چندین معنا داشته باشد، پس فقط به خاطر خستگی مزمن نمی توانید برای خود ویتامین B۱۲ تجویز کنید. پزشکان با مشاهده خستگی و چند نشانه ی دیگر کمبود ویتامین B۱۲ را تشخیص می دهند.

۲٫ احساس ضعف و ناتوانی زیادی در خودتان دارید

بدون دریافت اکسیژن از سلول های قرمز خونی، عضلات احساس ضعف می کنند. افرادی که چنین نشانه ای دارند ممکن است فکر کنند مشکل از خستگی یا نخوردن غذای کافی است. اما یک آزمایش می تواند نشان دهد که مشکل اصلی کمبود B۱۲ است. با دریافت B۱۲ این ضعف از بین می رود.

۳٫ احساس عجیبی را تجربه می کنید

برخی افراد که کمبود ویتامین B۱۲ دارند می گویند: احساس می کنم یک جریان برق از سر تا پایم در حرکت است. دیگر مواردی که گزارش شده شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن می شود. تمام این احساسات عجیب به دلیل آسیب وارد شدن به سیستم عصبی است، که با کاهش اکسیژن در سلول ها تحریک می شود.

۴٫ فراموشکار و حواس پرت می شوید

فراموش کار یا حواس پرت شدید، نام دوستتان را به خاطر نمی آورید، شاید نگران شوید که به آلزایمر زودرس مبتلا شده اید، اما گاهی کمبود B۱۲مقصر اصلی است.

دربرخی بیماران که سنشان بالاست گاهی کمبود ویتامین B۱۲ را با آلزایمر اشتباه می گیرند. از چنین بیمارانی تست خون گرفته می شود و همین که کمبود B۱۲ تشخیص داده شد پزشک مکمل ویتامین B۱۲ تجویز می کند تا نشانه ها از بین بروند.

۵٫ احساس منگی و گیجی می کنید

داشتن سرگیجه یکی دیگر از علام کمبود B۱۲ است. در یک تحقیق که روی ۱۰۰ نفر انجام شد ( این افراد سرگیجه مزمن داشتند ) محققان متوجه شدند ۴۰ درصد آنها مشکل کمبود ویتامین B۱۲ دارند. سرگیجه همیشه نمی تواند علامت کمبود ویتامین باشد و بهتر است تشخیص را به پزشک واگذار کنید.

۶٫ پوستتان رنگ پریده شده است

اگر متوجه شدید که رنگ پوستتان رو به زردی می رود، ممکن است علتش کمبود B۱۲ باشد. وقتی کمبود دارید سلول های قرمز بسیار شکننده و به آسانی شکسته می شوند، که باعث آزاد شدن رنگدانه های بیلی روبین و زرد شدن رنگ پوست می شود.

۷٫ زبان تان صاف و قرمز می شود

نصف کسانی که کمبود شدید B۱۲ دارند پاپیل های – برآمدگی های ریز روی زبان — زبانشان را از دست می دهند، مخصوصا آنهایی که دور لبه ی زبان هستند. همچنین بیماران از سوزش زبان نیز شکایت می کنند، مخصوصا در پشت زبان.

از آنجا که بیشتر این برآمدگی های ریز حاوی غدد چشایی هستند اگر مقدار زیادی از دست بدهید دیگر حتی غذاهای مورد علاقه تان نیز بی مزه می شوند. در واقع خانم هایی که کمبود ویتامین B۱۲ دارند می توانند راحت تر وزن کم کنند چون غذاها دیگر برایشان طعمی ندارند، اما این اصلا روش عاقلانه ای برای کاهش وزن نیست.

۸٫ هر چیز کوچکی باعث گریه یا نگرانی تان می شود

بیشتر از هر وقت دیگری احساس اضطراب و پایین بودن دارید؟ کمبود B۱۲ روی خلق و خو نیز تاثیر می گذارد، و فرد را به سمت افسردگی و اضطراب هدایت می کند.

پزشکان هنوز به درستی نمی دانند که چرا این کمبود باعث افسردگی می شود، اما شاید دلیلش دخالت B۱۲ در سنتز مواد شیمیایی مغز از جمله سروتونین و دوپامین باشد، که به تنظیم خلق و خو کمک می کند.

۹٫ چشمتان یک مشکلی دارد

در موارد حاد، کمبود B۱۲ می تواند به عصب باصره آسیب برساند یا روی عروق خونی در شبکیه چشم تاثیر بگذارد، در نتیجه تاری دید، دو بینی، حساسیت به نور، و حتی از دست دادن بینایی اتفاق می افتد.

برخی بیماران که کمبود B۱۲ به شبکیه چشمشان آسیب رسانده می گویند کم کم در دید خود سایه مشاهده می کردند تا وقتی که سطح B۱۲ بدن را بالا بردند و علائم متوقف شده.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   سجده سهو چیست و چه زمانی لازم است؟
پرستار بیمار, پرستار سالمند در منزل, پرستار کودک در منزل, نگهداری از کودک, نگهداری کودک در منزل
نوشتهٔ پیشین
کمبود ویتامین D
نوشتهٔ بعدی
گوشت و تخم مرغ بلدرچین

محتوای مرتبط

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

عوارض زیان آور افسردگی

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

ماسک صورت زیبایی و جوان کننده

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

مدیتیشن

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

امور منزل و آشپزی سید خندان

امور منزل و آشپزی سید خندان

تزریقات در دروازه دولاب

تزریقات در شهران

پرستاری از 3کودک در منزل

پرستاری از 3کودک در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!