با عرض پوزش که خبر بدی را به اطلاعتان می‌رسانیم، اما حتی اگر موهای خاکستری به طور کامل رشد کنند، چهره آنقدرها هم که شما تصور می‌کنید خوب نمی‌شود. برای داشتن گیسوان تمیز، درخشان و نقره‌ای، کمی تلاش و البته چند فوت و فن نیاز دارید. ۸ مورد از اشتباهات رایج در مسیر سفید شدن مو‌ها عبارتند از:

اشتباه: استراتژی خاصی برای به مرور سفید شدن مو‌ها ندارید.

حتی اگر آماده‌اید که رنگ موی طبیعی خود را کاملا بپذیرید، کنسل کردن قرار آرایشگاهتان ایده‌ی خوبی نیست. که اگر چنین کنید، مادامی که برای کوتاه کردن موها به آرایشگاه نروید باید با موهای چند رنگ بسازید.

راه‌حل: دیو استانکو، آرایشگر حرفه‌ای در سالن کاتر در نیویورک سیتی می‌گوید که، اگر تصمیم دارید موهایتان را کوتاه کنید (مثل مدل کوتاهی پیکسی)، سریعا آن‌ها را کوتاه نمایید و خلاص شوید. اگر نه، هر ۶ تا ۸ هفته یکبار به آرایشگاه بروید و تغییری ایجاد کنید، از آرایشگرتان درمورد روشن کردن رنگ پایه‌ی مو‌ها و هایلایت‌های کمرنگ ریشه بپرسید. همچنان که موهایتان به مرور بیشتر و بیشتر سفید می‌شوند، به خاطر هایلایت یا پایه‌ی روشن، هیچ حد فاصل زننده‌ای پیدا نخواهد بود. بدین ترتیب به گفته‌ی استانکو، موهایتان به طور کامل به شکل مجللی خاکستری می‌شود.

اشتباه: از آرایشگرتان می‌خواهید موهایتان را لایه‌ لایه کوتاه نماید.

شاید چون شنیده‌اید که چند برش طولی به موها و خردکردن‌های کم موها شما را سالخورده‌تر نشان می‌شود و آثار چین و چروک را هویداتر می‌کند از آرایشگرتان می‌خواهید که تعداد لایه‌ها را افزایش دهد. اما به اعتقاد گرت مارکنسون که آرایشگری حرفه‌ایست، اگر موهای خاکستری دارید، نباید تعداد لایه‌ها زیاد باشد. زیرا چنانچه تعداد لایه‌ها بسیار زیاد شود، موها زبرتر به نظر می‌رسند، به جای آنکه نور را منعکس کند، آن را متفرق می‌کند و در نتیجه موهایتان نه براق و نه درخشان به نظر نخواهند رسید.

راه‌حل: مکنسون پیشنهاد می‌کند که از آرایشگرتان بخواهید خودش، متناسب با مدل و رنگ موهایتان، آنها را کوتاه کند (نوعی کوتاهی با لایه‌های کم) و اجازه ندهید که روی موهای خاکستری شما از تیغ، برای لایه لایه کردن‌های خلاقانه استفاده کند.

اشتباه: آب حمام را تصفیه نمی‌کنید.

از سردوش‌های فیلتردار ساده استفاده کنید. آملیا ترامل، آرایشگر مو در سالنی در نیویورک می‌گوید که، سختی آب و مواد معدنی موجود در آن می‌تواند موهای خاکستری را دودی‌تر و بی‌رنگ‌تر نشان دهد. کای‌لی پاک آرایشگر در نیویورک می‌گوید، احتمالا در آب حمام شما کلر هم وجود دارد، که می‌تواند موهای خاکستری شما را کمرنگ‌تر و پیچ‌دارتر کند.

راه‌حل: ترامل پیشنهاد می‌کند، سر دوش قدیمی خودتان را با نوعی که کلر و فلزات سنگین را تصفیه می‌کند عوض کنید، مانند فیلتر ProShower با سردوش ProPur و آسیب‌های گذشته ناشی از سختی آب را با یک شامپوی روشن‌کننده درمان کنید، مانند شامپوی Bumble and Bumble Sunday که برای همین منظور تهیه شده است. اما مطمئن باشید که آن را بیشتر از یک بار در هفته استفاده نمی‌کنید، فرمول ماده شوینده‌ی آن برای استفاده روزانه بسیار قوی می‌باشد.

اشتباه: آماده استخر یا ساحل رفتن نیستید.

کارلینا اورتگا، آرایشگر در سالنی در نیویورک می‌گوید، موهای خاکستری شما چه در استخر محلی و چه در تعطیلات در ساحل دریا، آسیب می‌بیند. کلر مو را کم‌رنگ و کدر می‌کند و می‌تواند به آن سایه سبز رنگ بدهد و نمک آب، مو را برنجی رنگ کند.

راه‌حل: اورتگا می‌گوید که، پیش از آنکه داخل آب شوید، نرم‌کننده‌ را روی موهای نمناک خود بمالید، بدین ترتیب تحت تاثیر نمک و کلر تغییر رنگ نمی‌دهد. (اگر در استخر این اجازه داده نمی‌شود به جای آن از کلاه شنا استفاده کنید.) آسیب‌ها همچنان برجاست؟ از بی‌رنگ موهایتان با درمان خانگی محصولات like Rita Hazan’s Breaking خلاص شوید.

اشتباه: از شامپوی بنفش استفاده می‌کنید.

این موقعیتی سخت و دشوار است زیرا می‌خواهید از شر موهای چرک و دودی رنگ که با موهای خاکستری درآمیخته خلاص شوید، اما از شامپوی بنفش استفاده می‌کنید! که رنگهای تیره را از بین می‌برد و اغلب اوقات نتیجه‌ی آن گیسوان بنفش رنگ است.

راه‌حل: شامپوی روزانه تیره رنگی مانند نرم کننده‌ی ‌Blonde Idol Custom-Tone Violet را برای مدت دو هفته جهت درمان و نرم‌کنندگی جایگزین کنید، که رنگهای تیره یا برنجی را در موهای خاکستری خنثی می‌سازد و موهای پیچ دار را کمی صاف می‌کند. استانکو می‌گوید:این شامپو به درخشان کردن موهای خاکستری کمک می‌کند تا کمی زنده‌تر به‌نظر رسد. اورتگا برای تاثیر و درخشش بیشتر پیشنهاد می‌کند که حداقل هر ۳ تا ۴ ماه یک بار سری به آرایشگاه بزنید.

اشتباه: از روغن‌های مو استفاده نمی‌کنید.

می‌دانیم که تصور گذاشتن روغن روی موها ترسناک است، اما در اینجا واقعا بررسی می‌کنیم؛ موهای خاکستری شما زبرتر، خشک‌تر و پیچدارتر از موهایست که در جوانی داشتید و بالطبع محصولاتی که استفاده می‌کنید نیز باید به‌روز شود. استانکو توضیح می‌دهید که آشپزی با روغن به سبزیجات نرمی می‌دهد. به همین ترتیب، روغن به موها حالت ابریشمی می‌دهد و به صاف کردن پیچ وتاب‌ها کمک می‌کند.

راه‌حل: چه موها را به طور طبیعی خشک می‌کنید و چه با سشوار، چند قطره روغن از قبیل روغن درخشان کننده‌ Redken Diamond را روی موهای مرطوبتان بمالید، روغن را بیشتر به انتهای مو و به صورت طولی بمالید.

اشتباه: از ابزار صحیح استفاده نمی‌کنید.

هنگام استفاده از سشوار برای داشتن گیسوان نرم و نقره‌ای از ابزار درست بهره ببرید.

راه‌حل: پارک پیشنهاد می‌کند که چنانچه در خانه سشوار می‌کشید، شانه‌‌هایی قدیمی خود را با برسی متشکل از موی زبر عوض کنید. برس موی طبیعی به شکل محکمی به رشته‌های مو می‌چسبد و هنگامی که با سشوار موها را خشک می‌کنید، شانه مو هایتان را محکم نگه می‌دارد، نتیجه‌ی آن موهایی براق می‌شود. مزیت: رشته‌های زبر شانه کمی از روغن‌ طبیعی را روی فرق سر و مو پخش می‌کند، درنتیجه مو در کل سالم‌تر و درخشان‌تر به ‌نظر می‌رسد.

اشتباه: با موهایتان با لطافت برخورد نمی‌کنید.

محققان در مجله‌ی آرایشی پوست و مو و مجله‌ی انگلیسی پوست و مو آورده‌اند که با افزایش سن، موها خاصیت ارتجاعی و استحکامشان را از دست می‌دهند و در نتیجه بیشتر در معرض شکنندگی قرار می‌گیرند. با این وجود نحوه‌ی برخورد ما در گذشته، مانند عدم استفاده از ابزار داغ و داشتن رفتار ملایم با مو، شاید اکنون کارساز باشد. اکنون زمان آن فرا رسیده تا نتیجه‌ی آن برخوردها را ببینید و البته اکنون نیز آنها را از خطر نجات دهید.

راه‌حل: مارکنسون پیشنهاد می‌کند از روبالشی ابریشمی برای محافظت از موهایتان در هنگام خواب استفاده کنید. نوع ابریشم Lilysilk’s mulberry را امتحان کنید، یا یک روسری ساتن را دور موهایتان ببندید بنابراین رشته‌های مویتان در طول شب آسیب نمی‌بیند و شکننده نمی‌شود.