قند خون بعد از مصرف نان سفید

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پرستار سالمند در منزل
  4. chevron_right
  5. سبک زندگی
  6. chevron_right
  7. تغذیه
  8. chevron_right
  9. قند خون بعد از مصرف نان سفید

به تازگی در مطالعه ای که بر روی ۶۳ فرد بزرگسال سالم انجام شده محققان دریافتند پاسخ قند خون افراد بعد از مصرف مقدار ثابتی نان سفید می تواند متفاوت باشد.

پاسخ افراد به کربوهیدرات مواد غذایی متفاوت است.

بخشی از این تفاوت می تواند به شاخص انسولین و میزان هموگلوبین گلیکوزیله (HbA1c)  فرد که نشان دهنده کنترل قند خون در دراز مدت است، وابسته باشد.

در این مطالعه طی ۱۲ هفته شرکت کنندگان ۶ جلسه آزمایش را پشت سر گذاشتند. شرکت کنندگان ناشتا بوده و قبل از هر آزمایش باید از مصرف الکل و انجام ورزش خودداری می کردند. سپس به افراد مورد آزمایش نان سفید (حاوی کربوهیدرات ساده) داده می شد. میزان قند خون به مدت ۵ ساعت و  در فواصل زمانی مختلف اندازه گیری شد.

نتایج نشان داد میانگین نمایه گلیسمی نان سفید برای افراد شرکت کننده ۶۲ بود که به عنوان نمایه گلیسمی متوسط طبقه بندی می شود. با این حال، به تفکیک نمایه گلیسمی برای ۲۲ شرکت کننده ۳۵ تا ۵۵ (نمایه گلیسمی پایین)، ۲۳ شرکت کننده ۵۷ تا ۶۷ (نمایه گلیسمی متوسط) و برای ۱۸ نفر ۷۰ تا ۱۰۳ (نمایه گلیسمی بالا) بود.

این نتایج نشان می دهد که نمایه گلیسمی از لحاظ تغذیه ای نمی تواند قابل اعتماد باشد. با این حال، به گفته محققان این یافته ها نشان دهنده سالم بودن مواد غذایی با نمایه گلیسمی بالا و یا ناسالم بودن مواد غذایی با نمایه گلیسمی پایین نیست. بنابراین راهکار مطلوب تر در انتخاب مواد غذایی مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، لبنیات کم چرب یا بدون چربی، ماهی، حبوبات، گوشت های کم چرب و روغن های مایع گیاهی است.

تعادل را رعایت کنید:

برای اینکه بتوانید فعالیت کنید ، باید غذای کافی و متعادل مصرف کنید. کربوهیدرات کم موجب می شود ، ذخیره گلوکز عضلات کاهش پیدا کند و جایگزینی آن نیز مشکل است.

عده ای اعتقاد دارند که کربوهیدرات چاق کننده است اما همه چیز چاق کننده است پس آیا نباید چیزی بخورید؟ برای اینکه چاق نشوید می توانید کربوهیدراتهای تصفیه شده که سریع جذب می شوند را مصرف نکنید. مثلا از مصرف آرد ، شکر ، شیرینیها و کربوهیدراتهای فرآوری شده خودداری کنید.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   همه چیز درباره آلزایمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

همین الان تماس بگیرید!