رژیم غذایی فاقد گلوتن

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

جو دو سر ازغلات بسیار مغذی با خواص درمانی بسیاری است با این حال، بسیاری از سر درگمی ها در مورد اینکه آیا جودوسر و بلغور جو دوسر حاوی گلوتن است وجود دارد جو دو سر به طور طبیعی فاقد گلوتن است اما اغلب با گلوتن از دانه های دیگر آلوده شده است.

از مشکلات با گلوتن چه می دانید؟

رژیم غذایی فاقد گلوتن بسیار محبوب هستند.

در واقع، بررسی ها نشان داده است که بسیاری در حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد از مردم در ایالات متحده به یک دلیل و یا دلایل دیگر برای جلوگیری از گلوتن سعی می کنند.با این حال، بسیاری از کسانی که از گلوتن اجتناب دارند حتی آنها واقعاً نمی دانند که چه مشکلی دارند.گلوتن یک خانواده از پروتئین های موجود در غلات مانند گندم، چاودار و جو است این پروتئین ها به نان، پاستا بافت جویدنی می دهد.

متاسفانه، این پروتئین ها می تواند سبب مشکلات بهداشتی جدی برای افراد خاصی شود.برای برخی، گلوتن می تواند یک پروتئین حیله گر برای هضم باشد این ممکن است به دلیل ساختار منحصر به فرد اسید آمینه آن باشد که سخت تر در برابر آنزیم های گوارشی در روده می شکنند.

اگر شما بیماری سلیاک دارید بدن شما یک پاسخ ایمنی به گلوتن راه اندازی می کند این سبب آسیب رساندن به جدار روده می شود در آلرژی به گندم، سیستم ایمنی بدن به حضور پروتئین گندم فعالتر می شود.لازم به ذکر است که اکثر مردم می توانند گلوتن را بدون هیچ مشکلی بخورند.

با این حال، برای کسانی که حساسیت به گلوتن دارند حتی مقدار بسیار کمی می تواند آنها را بیمار کند یک رژیم غذایی فاقد گلوتن تنها راه در این افراد برای جلوگیری از مشکلات جدی در سلامتی است.

آیا جو فاقد گلوتن است؟

حقیقت این است که جو دوسر خالص فاقد گلوتن است و برای بسیاری از افراد با عدم تحمل گلوتن ایمن است.

با این حال، جو دوسر اغلب با گلوتن آلوده است زیرا آنها ممکن است در ترکیب با دانه های حاوی گلوتن مانند گندم، چاودار و جو پردازش شده باشد.مطالعات نشان می دهد که اکثر مردم مبتلا به بیماری سلیاک یا آلرژی به گندم می توانید ۵۰ – ۱۰۰ گرم جو دوسر خالص در هر روز، بدون عوارض جانبی بخورند.یک مطالعه روی ۱۰۶ بیمار مبتلا به بیماری سلیاک برای مدت ۸ سال انجام شد بیش از نیمی از شرکت کنندگان که روزانه جودوسر خوردند و اثر منفی را تجربه نکردند.

علاوه بر این، تعداد کمی از مطالعات نشان داده است که بیماران مبتلا به بیماری سلیاک در کشورهایی که جو دوسر را در رژیم غذایی فاقد گلوتن مصرف کردند نسبت به آنها که مصرف نکردند سبب بهبود بهتر روده شد. از آنجا که جو خالص فاقد گلوتن است تا زمانی که آنها با گندم آلوده نشوند معمولاً برای افراد مبتلا به آلرژی گندم ایمن هستند.

جو دو سر اغلب با گلوتن آلوده است

اگر چه جو خود شامل گلوتن نیست ولی آنها اغلب در کنار دیگر محصولات رشد می نمایند.از تجهیزات مشابه که معمولاً برای برداشت محصولات کشاورزی استقاده می شود اگر یکی از این محصولات حاوی گلوتن باشد منجر به آلودگی می شود.محصولات ساخته شده با جو نیز معمولاً با همان امکانات به عنوان محصولات حاوی گلوتن پردازش شده است و در حال آماده و بسته بندی شدن با تجهیزات مشابه است.

بنابراین، تعجب آور نیست که در مطالعات تحلیلی محصولات جو دو سر، به طور منظم سطح گلوتن موجود برای غذاهای فاقد گلوتن به مراتب بیش از حد استاندارد است.یک مطالعه ۱۰۹ محصول حاوی جو دو سر را در بازار ایالات متحده، کانادا و اروپا مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.  آنها محصولات موجود بیش از ۲۰۰ قسمت در میلیون (ppm) گلوتن را به طور متوسط پیدا کردند.

که ممکن است بی سرو صدا باشد اما فقط ۲۰ پی پی ام از گلوتن ممکن است برای ایجاد یک واکنش در افراد با بیماری سلیاک کافی باشد.به همین دلیل، تعدادی از شرکت ها شروع به رشد جودوسر با فرآیند کشت و تجهیزات فاقد گلوتن نموده اند سپس این جو می تواند به عنوان فاقد گلوتن به بازار عرضه شود و اغلب کمتر از ۲۰ پی پی ام از گلوتن دارد.

متاسفانه، برچسب فاقد گلوتن ممکن است ۱۰۰٪ قابل اعتماد نباشد یک مطالعه نشان داد که تنها ۹۵٪ از محصولات با برچسب سطوح ایمن در واقع فاقد گلوتن است.با این حال، ۱۰۰٪ از محصولات جو در این آزمون قبول شده اند و این به این معنی است که گواهی برچسب فاقد گلوتن بر روی جو و جو دوسر می تواند در بسیاری از موارد مورد اعتماد باشد.

جو دو سر حاوی پروتئینی به نام  آونین است که ممکن است سبب مشکلاتی برای برخی افراد شود

حتی با رد آلودگی، تعداد کمی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک هنوز هم قادر به تحمل جو خالص نیستند.جو خالص حاوی پروتئینی به نام آونین است که ممکن است باعث مشکلات شود زیرا یک ساختار مشابه اسید آمینه گلوتن دارد.اکثر افراد حساس به گلوتن به آونین واکنش نشان نمی دهند آنها می توانند جو خالص آلوده نشده را بدون هیچ مشکلی بخورند.

با این حال، درصد کمی از افراد مبتلا به بیماری سلیاک ممکن است به آونین واکنش نشان دهند برای این تعداد حتی جو با برچسب  فاقد گلوتن نیز ممکن است سبب واکنش شود.یک مطالعه در بررسی بیماری سلیاک و آرد جو دو سر پیدا کرد که بسیاری از افراد پتانسیل واکنش به آونین را دارند با این حال، تنها ۸٪ از شرکت کنندگان پاسخ واقعی به مصرف مقدار زیادی از جو دادند.

در آن موارد، پاسخ کوچک بود و علائم بالینی و یا عود ایجاد نمی کرد بنابراین، محققان نتیجه گرفتند که برای آن دسته از بیماران با مصرف تا ۱۰۰ گرم جو خالص در هر روز هنوز هم ایمن است.علاوه بر این، در دو مطالعه کوچک دیگر دریافتند که برخی از مردم مبتلا به بیماری سلیاک در مقایسه با کسانی رژیم غذایی فاقد گلوتن سنتی داشتند یک پاسخ ایمنی کوچک و علائم روده ای با مصرف جو را تجربه کردند.

با وجود این اثرات، هیچ یک ازافراد در این مطالعات تجربه آسیب روده از جو را عنوان نکردند.

جو دو سر دارای خواص درمانی بسیاری است

رژیم غذایی فاقد گلوتن وقتی با غلات و غذاهای نشاسته دار انتخاب می شوند اغلب محدود می شوند.از جمله جو و محصولات مثل بلغور جو دوسر یا میله گرانولا سالم می تواند به انواع مورد نیاز بدن اضافه شوند.مطالعات متعدد نشان داده اند که یک رژیم غذایی فاقد گلوتن اغلب در مصرف ناکافی فیبر، ویتامین B، فولات و مواد معدنی مانند آهن، منیزیم، سلنیوم، منگنز و روی است.

جو دو سر یک منبع خوب از همه این ویتامین ها و مواد معدنی است آنها همچنین یک منبع فوق العاده از فیبر هستند.

علاوه بر این، جو چند خواص درمانی قابل توجه ارائه می دهد که عبارتند از:

بیماری های قلبی: می تواند به بهبود عوامل خطر برای بیماری های قلبی مانند کاهش کلسترول بد ” LDL ” و بالا بردن “HDL ” کلسترول خوب کمک کند.
کاهش وزن: جو و بلغور جو دوسر می تواند در رژیم لاغری با کنترل اشتها و افزایش احساس سیری به کاهش وزن کمک کند.
دیابت: جو می تواند به بهبود کنترل قند خون، چربی خون و حساسیت به انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک می کند.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   تغییرات بدی که لاک های ناخن روی بدن
پرستار سالمند, پرستار کودک, پرستاری کودک, خدمات پرستاری در منزل, نگهداری از کودک
نوشتهٔ پیشین
مواد خوراکی برای مردان
نوشتهٔ بعدی
عمل‌های جراحی زیبایی تا چه حد ضروری می باشند

محتوای مرتبط

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

مصرف آدامس و خوردگی دندان

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

جراحی زیبایی آقایان

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

تاریخچه رواج مصرف چای و رونق قهوه خانه ها

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

امور منزل و آشپزی برای 3 نفر ، نارمک

امور منزل و آشپزی برای 3 نفر ، نارمک

پرستار با بچه مراقبت از سالمند خانم ، نارمک

پرستار با بچه  مراقبت از سالمند خانم ، نارمک

پرستار سالمند امیرآباد شمالی

پرستار سالمند امیرآباد شمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!