انسولین عامل تولید شیر مادر

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پرستار بیمار در منزل
  4. chevron_right
  5. سلامت
  6. chevron_right
  7. بارداری
  8. chevron_right
  9. انسولین عامل تولید شیر مادر

مطالعات اخیر محققان مرکز پزشکی دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که انسولین مهمترین عامل تولید شیر مادر است.

انسولین مهمترین عامل تولید شیر مادر

 مهم ترین وظیفه انسولین، هدایت گلوگز به سلول ها و کنترل عملکرد صحیح آنهاست. زمانی که کلوگز به سلول ها فرستاده نشود، هیچ منبع انرژی برای فعالیت سلول ها وجود ندارد. تحقیقات نشان می دهد که غدد شیری سینه در دوران شیردهی به انسولین بسیار حساس هستند. این اولین بار است که اهمیت انسولین در فرآیند تولید شیر در مادران به وضوح مشخص شده است.

در ادامه این تحقیقات آمده است که مادرانی که متابولیسم گلوکز در آنان بهینه نیست، مشکل بیشتری در تولید شیر در دوران شیردهی دارند. برخی از نشانه های موجود دراین افراد، اضافه وزن، سن بالای بارداری و تولد نوزادی با وزن بالاست.

تا به حال تصور محققان بر این بود که غدد شیری هیچ نقشی در حمل انواع قندها مانند گلوکز ندارند. با توجه به این بررسی، مهمترین عامل کمبود شیر در مادران اختلالات انسولین گزارش شده است.

معمولاً مادرانی که بدن شان نسبت به انسولین مقاومت دارد، دچار اختلالات مربوط به انسولین هستند.

تغذیه با شیر مادر اهمیت زیادی دارد. تحقیقاتی که اخیراً انجام شده نشان می دهد که توسعه بخش هایی از مغز کودکانی که توسط شیر مادر تغذیه می شوند، بیشتر است. این بخش ها مربوط به یادگیری زبان، توانایی های شناختی و احساسات است.

یک متخصص ژنتیک پزشکی گفت: با بررسی جنین های سقط شده در یک دوره سه ساله مشخص شد نیمی از سقط جنین ها به دلیل مشکلات ژنتیکی و ۲۰ درصد به دلیل نارسایی جفت و بیماری های زمینه ای مادر است.

نیمی از سقط جنین‌ها به دلیل مشکلات ژنتیکی است

مریم رفعتی پیش از ظهر امروز در نشست خبری کلینیک سلامت مادر، جنین، نوزاد به مرکز درمان ناباربری ابن‌سینا اظهار داشت: تا پیش از این بیشترین روشی که برای بررسی دلیل سقط جنین و ناهنجاری‌های ژنتیکی در محصولات دفع شده بارداری استفاده می‌شد روش کاریوتایپ بود که نمونه باید فوراً پس از سقط جنین در شرایط استریل به آزمایشگاه انتقال داده می‌شد.

وی ادامه داد: اما به دلیل فراهم نبودن شرایط زمانی و انتقال جنین سقط شده در شرایط استریل معمولاً این اتفاق نمی‌افتاد و زمینه تشخیص دلیل سقط جنین فراهم نمی‌شد.

این متخصص ژنتیک با بیان اینکه روش جدید تشخیص علت سقط جنین به عنوان سیتوژنیک مولکولی بسیار به تشخیص سقط جنین کمک می‌کند افزود: در این روش با بهره‌گیری از DNA بافت جنین، می‌توان به تشخیص رسید و محصول دفع شده بارداری حتی با گذشت زمان قابل بررسی خواهد بود.

در این روش محدودیت زمانی و نیاز به شرایط استریل نداریم چون مولکول DNA به راحتی از بین نمی‌رود.

رفعتی گفت: برخی زوجین به دلایل مختلف از جمله شرایط مالی یا زمانی امکان انجام تست در لحظه را ندارند و در این روش می‌توانیم نمونه DNA جنین را تا مدتها حفظ کنیم.

این متخصص ژنتیک وجود جفت، جنین و بند ناف را برای تشخیص دلایل سقط بسیار با اهمیت عنوان کرد و افزود: درصد عمده بررسی‌ها از روی تغییر پاتولوژی بند ناف و جفت صورت می‌گیرد. یک تصور غلط در جامعه متخصصان زنان وجود دارد که فکر می‌کنند برای بررسی جنین باید حتماً کورتاژ انجام شود.

در حالی که هر چه جنین دست نخورده‌تر باقی بماند چه از نظر عوارض سقط و چه از لحاظ تشخیص به نفع ماست.

وی با اشاره به بررسی‌های صورت گرفته بر روی جنین‌های سقط شده گفت: طی آماری که در دوره سه ساله روی ۲۰۰ نمونه جنین سقط شده به دست آمده، ۵۰ درصد علت سقط جنین مشکلات ژنتیکی است.

در این بین ناهنجاری‌های کروموزمی ۲۷ درصد سقط‌ها مشکلات غیرجنینی مانند نارسایی جفت و بیماریهای مادر ۲۰ درصد عوامل و ۱۹ درصد موارد ناشناخته مانده است.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
همین الان تماس بگیرید!