استفاده ی بیش از حد و التهاب تاندون

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

دکتر اسکات ویس، فیزیوتراپ رسمی، مربی ورزشی، می گوید زانو بزرگترین مفصل در بدن است. زانو به پای شما اجازه ی خم و راست شدن می دهد که این کار بزرگی است. به طرز غیر شگفت آوری، دلایل متعددی برای مشکلات مفصلی که ممکن است تجربه کنید، وجود دارد. در اینجا، ویس ۶ علت رایج درد زانو را همراه با علائم و نشانه ها، و نکات درمانی برای هر کدام را توضیح می دهد.

۱- استفاده ی بیش از حد و التهاب تاندون

وقتی یک تاندون در اطراف زانو به خاطر استفاده ی مداوم و مکرر، متورم و ملتهب می شود، شروع به درد آمدن می کند. ناحیه ی آسیب دیده معمولاً متورم می شود، یا یک برجستگی در مجاورت تاندون ایجاد می شود. یک علامت دیگر درد در این ناحیه، وقتی زانو را حرکت می دهید یا خم می کنید، افزایش می یابد.

این راه را امتحان کنید: می توانید با استراحت و استفاده از یخ بر روی زانو، التهاب را کاهش داده و در پی آن درد را تسکین دهید. دکتر ویس همچنین ورزش های برونگرا (eccentric)، مثل سقوط همسترینگ، را توصیه می کند. روی زمین زانو بزنید و پاهایتان زیر یک تخت یا مبل باشد تا آنها را ثابت نگه دارد، سپس تنه ی خود را به آرامی به طرف زمین خم کنید.

۲- بیومکانیک

داشتن فرم بد در هنگام انجام هرگونه فعالیت فیزیکی می تواند موجب هر دو نوع آسیب های حاد و مزمن گردد. از پیاده روی گرفته تا تمرین مقاومتی، فرم و تکنیک صحیح، کلید اصلی پیشگیری از فشار و کشیدگی مفاصل است. اگر به طور معمول درد زانو را تجربه نمی کنید اما در برخی مواقع هنگام تمرینتان درد شروع می شود، فرم خود را بررسی کنید. زانو ها نباید در هنگام انجام حرکت لانژ یا اسکات بهم نزدیک شوند (شکل مقعر پیدا کنند) یا از انگشتان پا جلوتر روند.

این راه را امتحان کنید: عضله ی درگیر را کشش بدهید و ورزش های AROM (دامنه ی حرکتی فعال) بدون تحمل وزن انجام دهید. مثال: روی یک صندلی بنشینید و زانویتان را تا سینه تان بالا بیاورید، رها کنید، و با زانوی دیگر تکرار نمایید. اگر درد ادامه داشت، یخ بگذارید، استراحت کنید، و دوباره بررسی نمایید.

۳- درد غضروف

وقتی مردم درباره ی غضروف پاره شده ی زانو حرف می زنند، معمولاً به منیسک پاره شده ی زانو اشاره می کنند. آسیب های منیسک زانو از رایج ترین علل درد زانو در بین افراد فعال است و می تواند هنگام هر فعالیتی که در آن به طور شدید زانو را پیچ بدهید یا بچرخانید، رخ دهد. علائم شامل صدای تیک تیک، پاپ، یا تلق و تلوق در عمق زانو می شود. این معمولا به خاطر شروع، توقف و تغییر وضعیت سریع، یا صرفاً به خاطر تغییر جهت ناگهانی رخ می دهد. ویس می گوید همچنین اگر هنگام اسکات زیاد پایین بروید یا از روی صندلی به شکل عجیبی بلند شوید، این وضعیت می تواند رخ دهد.

این راه را امتحان کنید: بعد از یک آسیب منیسک زانوی مشکوک، به سرعت روی آن یخ بگذارید. شاید لازم باشد پزشک تان را ببینید تا تعیین کند که آیا به MRI نیاز دارید یا خیر. MRI نه تنها پارگی را تایید می کند، بلکه می توانید بدانید که لازم است آسیب به صورت محافظه کارانه درمان شود یا خیر. وقتی دوباره برای ورزش کردن روبراه شدید، زانو را با بلند کردن پا در حالت ایستاده، کشش عضله همسترینگ و بلند کردن پاشنه، تقویت و تثبیت نمایید.

۴- رباط کشیده شده

بعد از اینکه یک رباط کشیده، تضعیف یا پیچ خورده می شود، به شکل و سفتی طبیعی برنمی گردد. این امر، مفصل زانو را ناپایدار می کند. وقتی از یک آسیب رباط، مثل رباط صلیبی جلویی رنج می برید، می تواند تورم زیادی ایجاد شود، که باعث عملکرد نادرست بیشتری می گردد.

این راه را امتحان کنید: انجام RICEبه ترتیب، استراحت، یخ، فشار، بالا آوردن. بستن و مهار زانو برای این آسیب بهترین کار است.

۵- درد عضله

کشیدگی یا پارگی عضله در اطراف مفصل زانو باعث درد در آن ناحیه خواهد شد و معمولاً در یک نقطه ی خاص روی برجستگی عضله و یا در محل اتصال عضله و تاندون متمرکز می شود. اگر عضلات همسترینگ، کشاله ران، یا چهارسر ران، کشیده یا دچار گرفتگی شوند، بیشترین احتمال درد در اطراف زانو را خواهد داشت.

این راه را امتحان کنید: بهترین درمان برای درد حاد عضله، سرما درمانی در ابتدا، و سپس رفتن به سمت گرما و کشش ملایم است.

۶- آرتریت

در طول زمان، غضروفی که استخوان های بلند را می پوشاند (به نام غضروف هیالین که با غضروف لیفی و غضروف زانو تفاوت دارد) فرسوده می شود، که باعث درد در عمق زانو می شود. فرسودگی و پارگی طبیعی مورد انتظار است، اما وقتی فردی نوسانات وزن یا چاقی را تجربه می کند، آرتریت می تواند زودتر رخ دهد و به یک سطح بزرگتر پیشروی نماید.

این راه را امتحان کنید: درمان انتخابی برای آرتریت مفصل، گرما یا آب درمانی، و ورزش های با دامنه ی حرکتی ملایم است (با بررسی پتانسیل حرکت کامل یک مفصل) از کشش کامل در ورزش های ROM پرهیز کنید.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین ستاره صبح

منبع : برترین ها |  وب‌سایت تناسب اندام

مطالب مرتبط :   دی‌وی‌دی‌های تناسب‌اندام
پرستار بیمار در منزل, پرستار سالمند, پرستار کودک, نگهداری از کودک, نگهداری سالمند
نوشتهٔ پیشین
رژیم غذایی صحیح داشته باشید
نوشتهٔ بعدی
سوپ عامل لاغری

محتوای مرتبط

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

کلمات منفی هورمون استرس را افزایش می‌دهند

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

نگذارید دندان فرزندتان بپوسد

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

آلوئه ورا برای مصارف پوستی

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

اعزام پرستار برای تزریقات

اعزام پرستار برای تزریقات

مراقبت از کودک سه ساله ، ستارخان

مراقبت از کودک سه ساله ، ستارخان

پرستاری از سالمند افسریه

پرستار سالمند در بازار بزرگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!