آیا دخترانشبیه مادران خود می شوند؟

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

حتماً این ضرب المثل را درباره ازدواج، شنیده اید که : «مادر را ببین! دختر را بگیر!» دلیل آن این است که دختران، بسیار شبیه مادران خود می شوند.

دختر کوچولوی شما یک کپی بردار معرکه است!

دخترها در بزرگسالی، شخصیتی از خود نشان می دهند که از آموزشهای شما یا جامعه شکل گرفته و بیشتر از همه، از شما الگو گرفته است.

پس هر رفتاری که دوست دارید دخترتان داشته باشد ، ابتدا در خودتان ایجاد کنید!

چند گام جلوتر قدم بردارید تا دخترتان، جا پای شما بگذارد و دنبالتان بیاید.

گام اول – به فامیل شوهرتان، احترام بگذارید

ممکن است این کار برایتان دشوار باشد اما باور کنید که بهترین نتیجه را می دهد. بهترین رفتارها را با نهایت صمیمیت – نه از سر اجبار و اکراه – با آنان داشته باشید.

خودتان را جای خانواده همسرتان بگذارید و تلاش کنید رفتارتان را از دید آنان بنگرید. تا آنجا که می توانید صبور و با انصاف باشید. البته مراقب باشید که آنان نیز رفتار خوب و صمیمانه ای با شما داشته باشند!

احترام واقعی به اقوام شوهرتان، هدیه ی بسیار خوبی است که به دخترتان می دهید. بدین ترتیب، او می آموزد که احترام و محبت به خانواده همسرش، خودِ او را نیز شادتر و آرام تر نگه می دارد.

گام دوم – لطفاً لبخند بزنید!

هیچ چیز برای یک دختر، غم انگیز تر از داشتن مادری ناراحت و اخمو نیست! این نکته را به یاد داشته باشید که : « ما به خاطر شاد بودن نیست که لبخند می زنیم! بلکه بخاطر لبخند زدن است که شاد میشویم!»

زیرا افرادی که همیشه لبخند بر لب دارند، غالباً افرادی هستند که افکار مثبتی دارند و جلوی افکار مأیوس کننده را می گیرند. در نتیجه در کار و زندگیشان نیز پیشرفت خوبی دارند. اگر شما نیز جزء این دسته باشید و سعی کنید چهره ای شاد و خندان داشته باشید، دخترتان نیز این رفتارها را از همان کودکی، الگو گرفته و در آینده، فردی مثبت نگر و موفق خواهد شد.

پیامبر رحمت (ص) می فرمایند: در ترازوی عمل آدمی در روز قیامت، چیزی برتر از حسن خلق نهاده نمی شود.

خودتان را دوست داشته باشید. هر کاری که فکر می کنید برای پیشرفتتان، لازم است را انجام دهید ولی از آنچه هستید احساس حقارت نکنید! زیرا مادری که چنین احساسی دارد، نمیتواند شادی و آرامش را به دخترش هدیه دهد.

گام سوم – به خودتان، احترام بگذارید

آنچه درباره خودتان فکر می کنید بسیار مهمتر از چیزی است که دیگران درباره شما می اندیشند. یکی از مراجعینم که تحصیلات پایینی داشت، نقل می کرد که « یک بار که فرزندم را بخاطر تنبلی در درس، سرزنش میکردم، ناگهان با عصبانیت به من گفت که تو خودت، درس نخوانده ای! حالا به من میگویی؟»

جدا از اینکه چنین رفتاری از جانب کودک، رفتاری زشت به حساب می آید ولی هر مادری ممکن است حداقل یکبار با چنین واکنشهایی از طرف فرزندانش روبرو شود. ولی اگر شما قبلاً پیش خودتان به این نتیجه رسیده باشید که زندگیتان، ارزشمند بوده و نسبت به خودتان، احساس احترام داشته باشید، آرامش درونی خواهید داشت و روحیه تان، با چنین حرفهایی، از هم نمی پاشد!

همواره این حدیث پیامبر اکرم (ص) را به خاطر داشته باشید که: «خدا به چهره ها و اموالتان نمی نگرد بلکه به دلها و اعمالتان، می نگرد.»

خودتان را دوست داشته باشید. هر کاری که فکر می کنید برای پیشرفتتان، لازم است را انجام دهید ولی از آنچه هستید احساس حقارت نکنید! زیرا مادری که چنین احساسی دارد، نمیتواند شادی و آرامش را به دخترش هدیه دهد.

گام چهارم – الگوی خوبی باشید

هر انسانی ممکن است در زندگی اش، دچار خطاهایی شود. اجازه دهید دخترتان این جنبه از زندگی را درک کند. وقتی کار اشتباهی انجام می دهد، سعی نکنید با داد کشیدن بر سر او، مشکل را توضیح دهید. بلکه با رفتارتان به او نشان دهید که چه کاری درست است؟

دختر کوچولوی شما یک کپی بردار معرکه است! پس بهتر است الگوی خوبی برای او باشید تا بعداً پشیمان نشوید!

دخترتان همواره شما را زیر نظر دارد، بیشتر از آنچه فکر می کنید مراقب رفتارهای شماست. پس اجازه ندهید که در ذهنش از شما یک فرد نادان بسازد! صداقت، وفاداری، صمیمیت و ایجاد گرمای عاطفی در خانه، رفتارهای خوب، حرفهای خوب، ادب و … چیزهایی هستند که او غالباً از «شما» می آموزد. پس به خاطر او هم که شده، الگوی خوبی باشید!

گام پنجم – عصبانیت خود را کنترل کنید

عصبانی شدن، نشانه ای از کامل نبودن رشد فرد است. در هر شرایطی که قرار گرفتید یادتان باشد که دخترتان از شما الگو برداری می کند !

اینکه دخترتان، یک لیوان آب بر زمین ریخته یا اینکه وسایلش را در اتاق پخش کرده، واقعاً ارزشش را دارد که بر سرش داد بکشید و نمونه ی یک مادر عصبانی و بی خرد را عملاً به او نشان دهید؟

اگر چنین کاری کردید، منتظر بمانید که دو چیز را از دست بدهید:

۱٫ احترام دخترتان نسبت به شما

۲٫ نمایش عینِ همین رفتارها از طرف دخترتان در آینده ای نه چندان دور!

مادر اولین و مهمترین الگوی یک دختر است. اگر میخواهید دخترتان، در آینده زنی کامل باشد، امروز خودتان، همینگونه باشید!

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   عادت های دهانی تا 4 سالگی
پرستار سالمند, پرستار کودک, نگهداری سالمند, نگهداری سالمند در منزل, نگهداری کودک در منزل
نوشتهٔ پیشین
عشق فرزندانش از طریق پول و هدایا
نوشتهٔ بعدی
نقش پدر در تربیت فرزندان

محتوای مرتبط

پرستار کودک,خدمات پرستاری,پرستار کودک در منزل,پرستاری از کودک,نگهداری سالمند در منزل

این روش ها در تربیت فرزندی به شما کمک می کنند

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

ساعت بدن ؟!!!

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

ایجاد حس سیری

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

پرستاری از سالمند در منزل ، آجودانیه

پرستاری از سالمند در منزل ، آجودانیه

نگهداری از سالمند در منطقه 1

نگهداری از سالمند در منطقه 1

خدمات آشپزی در منزل

خدمات آشپزی در منزل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!