آیا نوشیدن آب باعث لاغری می شود؟

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

سال ها است که تاثیر نوشیدن آب در کاهش وزن به اثبات رسیده است، به همین دلیل بسیاری از افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، میزان مصرف آب خود را افزایش می دهند.

تاثیر نوشیدن آب بر کاهش وزن – چگونه آب باعث لاغر شدن ما می شود؟

مطالعات بسیاری نشان دهنده این موضوع هستند که نوشیدن آب به کاهش وزن و نیز حفظ وزن ایده آل کمک می کند. این مقاله به بیان دلایل علمی و مستدل تاثیر نوشیدن آب در کاهش وزن می پردازد. با ما در ادامه این مقاله با تاثیر نوشیدن آب بر کاهش وزن و لاغری همراه باشید.نوشیدن آب باعث می شود کالری بیشتری بسوزانید.

 آیا نوشیدن آب باعث لاغری می شود؟

آب، میزان مصرف کالری را افزایش می دهد؛ این مدل از مصرف انرژی با عنوان “مصرف انرژی زمان استراحت” شناخته می شود. بسیاری از مطالعاتی که در ادامه می خوانید، نشان دهنده تاثیر نوشیدن ۰.۵ لیتر آب بر کاهش وزن می باشند.

در افراد بزرگسال، مصرف انرژی زمان استراحت، ۱۰ دقیقه پس از نوشیدن آب به میزان ۳۰-۲۴
درصد افزایش یافته و این افزایش حداقل ۶۰ دقیقه به طول می انجامد.
مطالعه ای که بر روی کودکان چاق و دارای اضافه وزن صورت گرفت نشان داد که میزان مصرف انرژی زمان استراحت پس از نوشیدن آب سرد ۲۵% افزایش می یابد.
در پژوهش انجام شده بر روی زنان دارای اضافه وزن، کاهش وزن در افرادی که مصرف آب روزانه خود را ۱ لیتر افزایش داده بودند، در یک دوره زمانی ۱۲ ماهه ۲ کیلوگرم بیش از دیگران بود. از آنجایی که این افراد به جز نوشیدن آب بیشتر هیچ تغییر دیگری در سبک زندگی خود اعمال نکرده بودند، نتایج حاصل چشمگیر به نظر می رسد.
در مطالعات متعدد بر روی افراد دارای اضافه وزن، مشاهده شده است افرادی که تنها به مدت چند هفته ۱.۵-۱ لیتر آب می نوشند، دچار کاهش قابل توجهی در وزن، شاخص توده بدنی، دور کمر و میزان چربی بدن می شوند.

در صورت استفاده از آب سرد، نتایج می توانند چشمگیر تر نیز باشند، زیرا زمانی که آب سرد می نوشید، بدن به منظور بالا بردن دمای آب تا دمای طبیعی بدن، مقداری کالری مصرف می کند.

نوشیدن آب قبل از غذا

این ادعا تا حدودی صحیح به نظر می رسد، البته تنها در افراد میانسال و مسن تر. نتایج مطالعاتی که بر روی بزرگسالان مسن تر (افرادی که دوران میانسالی را پشت سر گذاشته اند) انجام شده، حکایت از این موضوع دارد که نوشیدن آب قبل از هر وعده غذایی می تواند در یک دوره ۱۲ هفته ای موجب افزایش ۲ کیلویی مقدار کاهش وزن شود.

در یک مطالعه علمی بر روی افراد میانسال چاق یا دارای اضافه وزن، کاهش وزن در افرادی که قبل از هر وعده غذایی آب می نوشیدند، ۴۴% بیش از دیگران بود. نتایج مطالعه دیگری نیز حکایت از این موضوع دارد که نوشیدن آب قبل از صبحانه میزان کالری دریافتی از غذا را ۱۳% کاهش می دهد. هر چند این روش می تواند برای افراد میانسال و مسن تر بسیار مفید باشد، ولی مطالعات انجام شده بر روی جوانان نتایج چشمگیری مشابهی را نشان نمی دهند.

نوشیدن آب و پیشگیری از افزایش وزن

از آنجایی که آب به صورت طبیعی فاقد کالری است، مصرف بیشتر آن موجب کاهش میزان کالری دریافتی می شود؛ این موضوع عمدتا بدین دلیل است که آب جایگزین سایر نوشیدنی ها می شود؛ نوشیدنی هایی که اغلب دارای مقادیر بالای قند و کالری می باشند. مطالعات شهودی نشان می دهد، مقدار کالری دریافتی در افرادی که غالبا آب می نوشند، به طور میانگین ۹% کمتر از سایرین است.

نوشیدن آب می تواند به پیشگیری از افزایش وزن بلند مدت نیز کمک نماید. به طور میانگین وزن هر شخص، در هر ۴ سال ۱.۴۵ کیلوگرم افزایش می یابد.

نوشیدن یک فنجان آب بیشتر: افزودن یک فنجان آب به مصرف روزانه آب می تواند افزایش وزن ۴ ساله را به میزان ۰.۱۳ کیلوگرم کاهش دهد.

جایگزینی سایر نوشیدنی ها با آب: جایگزین نمودن یک وعده نوشیدنی حاوی شکر افزوده نظیر نوشابه ها با یک فنجان آب می تواند افزایش وزن ۴ ساله را ۰.۵ کیلوگرم کاهش دهد.

این موضوع در تشویق کودکان به نوشیدن آب بسیار موثر است، زیرا روشی ساده برای پیشگیری از افزایش وزن و چاقی به شمار می آید. در یکی از مطالعات انجام شده در این زمینه، ۱۷ مدرسه به عنوان در نظر گرفته شدند؛ در این مدارس تعدادی آبخوری نصب شده و به دانش آموزان پایه های دوم و سوم آموزش هایی در رابطه با فواید نوشیدن آب داده شد. بعد از پایان سال تحصیلی خطر ابتلا به چاقی در میان دانش آموزان این مدارس به میزان ۳۱% کاهش یافت.

میزان مناسب مصرف روزانه آب

بسیاری از متخصصان و مسئولین حوزه بهداشت، نوشیدن حدود ۲ لیتر آب را در هر روز توصیه می کنند. با این حال می توان گفت میزان مناسب مصرف آب به فاکتورهای متعددی بستگی داشته و در افراد مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال کسانی که دارای تعرق بالا بوده و یا به صورت منظم ورزش می کنند، بیش از افرادی که فعالیت بدنی چندانی ندارند، نیاز به نوشیدن آب دارند. هم چنین افراد مسن و مادران شیرده نیز بایستی مصرف آب خود را به دقت تحت نظر داشته باشند.

به یاد داشته باشید که شما بخشی از آب مورد نیاز بدن خود را از طریق مصرف مواد غذایی و سایر نوشیدنی ها تامین می کنید؛ غذاهایی مانند گوشت، ماهی و به ویژه میوه ها و سبزیجات و نیز نوشیدنی هایی نظیر شیر، چای و قهوه. اگر دچار سردرد شده اید، در شرایط روحی نامناسبی قرار دارید، دائما گرسنه هستید، یا در تمرکز دچار مشکل می شوید، ممکن است بدن شما دچار کم آبی خفیف شده باشد؛

در این شرایط نوشیدن آب بیشتر می تواند به رفع مشکل کمک نماید. بر اساس مطالعات صورت گرفته، نوشیدن ۲-۱ لیتر آب در روز می تواند برای کمک به کاهش وزن کافی باشد. به یاد داشته باشید که نوشیدن مقادیر بسیار زیاد آب توصیه نمی شود، زیرا ممکن است موجب “مسمومیت آب” شود.

گردآوری گروه انفورماتیک موسسه طنین

منبع : salamati.ir

مطالب مرتبط :   غذا های سالم را امتحان کنید
پرستار بیمار در منزل, پرستار سالمند, پرستار کودک, خدمات پرستاری در منزل, نگهداری از کودک
نوشتهٔ پیشین
کم یا زیاد عرق کردن چه دلیلی دارد؟
نوشتهٔ بعدی
یک صبحانه سالم

محتوای مرتبط

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

داروی تزریقی کاهش دهنده کلسترول

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

نوشابه

موسسه طنین | پرستار سالمند | پرستار کودک | پرستار بیمار | در منزل

برنامه کاهش وزن دونده

نمونه کارهایی از خدمات پرستار سلام

مراقبت از نوزاد دختر 10 ماهه، و پسر 8 ساله ، شهید عراقی

مراقبت از نوزاد دختر 10 ماهه، و پسر 8 ساله ، شهید عراقی

همراه بیمار آقا در بیمارستان شریعتی

همراه بیمار آقا در بیمارستان شریعتی

انجام امور منزل قلهک

امور منزل و آشپزی خیابان فرشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

keyboard_arrow_up
همین الان تماس بگیرید!